RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Najstraszliwsza machina śmierci ”. Premier w Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Liczba ofiar Holokaustu jest szacowana na prawie 6 milionów  (fot. Shutterstock/Juliano Galvao Gomes)
Liczba ofiar Holokaustu jest szacowana na prawie 6 milionów (fot. Shutterstock/Juliano Galvao Gomes)

Kiedy Polska w 1918 r. odzyskała niepodległość, nikt nie przypuszczał, że na jej terenach niemieccy naziści zbudują najstraszliwszą machinę śmierci w historii świata – KL Auschwitz-Birkenau; pamięć o ofiarach stanowi ważną część naszej tożsamości – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

IPN prezentuje materiały poświęcone Holocaustowi

Z okazji 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Instytut Pamięci Narodowej na portalu „Przystanek...

zobacz więcej

Organizacja Narodów Zjednoczonych 1 listopada 2005 r. uchwaliła 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Datę wyznaczono na rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau przez Armię Czerwoną.

„Kiedy Polska w 1918 r. odzyskała po 123 latach niepodległość, nikt nie przypuszczał, że na jej terenach niemieccy naziści zbudują najstraszliwszą machinę śmierci w historii świata – KL Auschwitz-Birkenau. Pamięć o ofiarach stanowi ważną część naszej tożsamości” – napisał szef rządu na Twitterze.

Liczba ofiar Holokaustu jest szacowana na prawie 6 mlnjedną trzecią tej liczby stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród ofiar Zagłady szacowana jest według różnych źródeł na 2,6-3,3 mln osób.

źródło:

Zobacz więcej