RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Furtka w przepisach do nauki w szkołach. Minister Czarnek podał dane

Minister Czarnek odpowiedział też na pytanie, kiedy decyzja o powrocie do szkół (fot. PAP/Paweł Supernak)
Minister Czarnek odpowiedział też na pytanie, kiedy decyzja o powrocie do szkół (fot. PAP/Paweł Supernak)

Ministerstwo Edukacji sprawdza, jak wykorzystywany jest przepis dający możliwości organizacji nauki w szkołach dla starszych uczniów, którzy nie mogą uczyć się zdalnie w domu. – Na ten moment wiadomo, że w szkołach uczy się niecały jeden procent uczniów z klas IV-VIII i jeden procent z klas w szkołach ponadpodstawowych – powiedział w Polskim Radiu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Wymuszanie otwierania szkół. Minister o furtce w przepisach i końcu nauki zdalnej

Niektórzy rodzice wykorzystując furtkę w rozporządzeniu o nauczaniu zdalnym wymuszają na dyrekcjach szkół, by ich dzieci uczyły się w placówkach....

zobacz więcej

Rozporządzenie ministra edukacji i nauki w sprawie funkcjonowania szkół w czasie epidemii koronawirusa daje możliwość nauki zdalnej w szkołach dla uczniów spoza klas I-III. Zgodnie z tym rozporządzeniem dyrektor ma obowiązek zorganizować zajęcia w szkole zajęcia lub umożliwić uczniom realizację zajęć zdalnych w szkole, którzy z uwagi na rodzaj niepełnosprawności lub brak możliwości realizowania zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość w miejscu zamieszkania.

Do tej sprawy w Polskim Radiu odniósł się minister edukacji. Przemysław Czarnek poinformował, że dysponuje dokładnymi danymi w tej sprawie.

Nie wykluczać uczniów z nauki zdalnej


– To są pojedyncze przypadki. Przed Bożym Narodzeniem korzystało do 3 proc. uczniów. Dyrektorzy mają obowiązek zorganizować miejsce do nauki zdalnej dla tych, którzy mają problemy informatyczne i społeczne. Gdyby tego przepisu nie było, byłoby wykluczenie uczniów z nauki zdalnej, on zapobiegł temu wykluczeniu – poinformował.

Jak dodał, obecnie z tej możliwości korzysta niecały 1 proc. w klasach IV-VIII. To są dane na wczoraj. Tyle samo w szkołach ponadpodstawowych, to incydentalne przypadki – zaznaczył.

Plany Ministerstwa Edukacji na luty. Więcej uczniów wróci do szkół?

Jest szansa, że w lutym do szkół powróci większa liczba uczniów. Na razie analizujemy sytuację epidemiologiczną – powiedział na antenie Polskiego...

zobacz więcej

Czarnek wskazał, że jeśli ktoś będzie wykorzystywał ten przepis, żeby zmuszać dyrektorów i masowo przyjmować dzieci, „będziemy ten przepis zmieniać”.

Kiedy powrót do szkół pozostałych klas?


Pytany, kiedy zapadnie decyzja o powrocie do szkół uczniów innych klas oznajmił, że widać stabilizację, jeśli chodzi o sytuację epidemiczną. – Ale widać też dynamikę koronawirusa poza naszymi granicami. Widzimy też, co robią inne rządy. To są naczynia połączone. Musimy brać to pod uwagę – wskazał.

Czarnek mówił też, że na drugi tydzień lutego planowane są ponowne testy dla nauczycieli klas I-III. Mówił też, że są „dobre dane ze szkół”. – Wśród dzieci z klas I-III utrzymuje się frekwencja blisko 100 proc. – podkreślił.

Minister poinformował też, że „pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwoliłyby na nadrobienie materiału w szkołach, mamy pełną świadomość tego, jak wygląda nauka zdalna i tego, że nie jest ona w stanie zastąpić nauki stacjonarnej”.

źródło:
Zobacz więcej