RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Sikorski żąda przerwania budowy CPK. Prezes: Stworzył swoją wizję portu i z nią walczy

(fot.  PAP/Rafał Guz; Marcin Obara)
(fot. PAP/Rafał Guz; Marcin Obara)

Europoseł PO Radosław Sikorski poinformował, że w związku z epidemią liczba pasażerów obsługiwanych przez polskie lotniska spadła o 99 proc. Apeluje więc, by porzucić plany tworzenia CPK, a pieniądze przeznaczyć na rozwój kolei. – Ponad 3/4 środków przeznaczonych na program CPK będzie przeznaczonych właśnie na kolej – wyjaśnia w rozmowie z portalem tvp.info Mikołaj Wild, prezes spółki CPK. – Sikorski stworzył swoją wizję CPK, a teraz konsekwentnie z nią walczy – dodaje.

Kolej dużych prędkości, nowe drogi. Rząd przyjął wykaz inwestycji towarzyszących CPK

Rząd przyjął wykaz inwestycji towarzyszących powstaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego. To między innymi 1800 kilometrów linii kolejowych oraz...

zobacz więcej

Patryk Osowski, portal tvp.info: „CPK to projekt absurdalny” – brzmi teza najnowszego i bardzo długiego wpisu Radosława Sikorskiego z PO, w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Polityk opozycji apeluje o porzucenie projektów lotniczych i inwestowanie w kolej.

Mikołaj Wild, prezes spółki CPK: Trudno oprzeć się wrażeniu, że Radosław Sikorski stworzył swoją wizję CPK, a teraz konsekwentnie z nią walczy. Wiele tez w omawianym wpisie jest oczywiście trafnych, tyle że nie odnoszą się one do CPK, tylko do wyobrażeń Radosława Sikorskiego o tym projekcie. Trudno np. zaprzeczyć, że należy inwestować w kolej. I to właśnie robimy. Kolej to jeden z trzech głównych komponentów CPK, a kapitałowo – największy.

Zobacz także:  Koronawirus a rynek mieszkań. Analitycy prognozują ceny

Pełna zgoda również, że realizacja z publicznych pieniędzy projektu lotniskowego, który nie zapewniłby realnej stopy zwrotu, byłaby marnotrawstwem. Taka inwestycja byłaby zakwestionowana przez Komisję Europejską z punktu widzenia niedozwolonej pomocy publicznej. Tyle tylko, że ta ocena również nie odnosi się do CPK, gdzie biznes plan dla komponentu lotniskowego, pozytywnie zweryfikowany przez firmę Ernst&Young, określa stopę zwrotu na 10 proc., rekordowo wysoko jak na inwestycje infrastrukturalne. Mówi o tym też raport firmy AT Kearney, według którego w latach 2020-34 dzięki CPK globalna produkcja w Polsce wzrośnie o ponad 450 mld zł.

Najnowsze sondaże. Zaskakująca sytuacja PiS, potężny problem Budki

Koronawirus przyniósł niespotykany i absolutnie zaskakujący kryzys. Gospodarka stanęła, sklepy i restauracje zamknięto, tysiące Polaków choruje, a...

zobacz więcej

Radosław Sikorski postuluje porzucenie projektu CPK i skupienie się na rozbudowie Modlina. Zapewnia, że przepustowość tamtego lotniska można łatwo podwoić, a irlandzka firma chce to nawet zrobić na swój koszt.

Nie dziwię się, że Ryanair chce rozbudowy Modlina, bo jest jedynym podmiotem, który naprawdę zarabia na funkcjonowaniu tego lotniska. Port w Modlinie obsługuje w zasadzie tylko linię lotniczą Rayanair. Zapisy umowy łączącej linię lotniczą oraz lotnisko w Modlinie są takie, że im więcej pasażerów stamtąd odlatuje, tym bardziej topnieją przychody lotniska.

Małe porty lotnicze nie są w stanie negocjować jak równy z równym z silnymi liniami lotniczymi. Bez nich natomiast upadają. Im większy port lotniczy, tym niższe koszty jednostkowe oraz silniejsza pozycja negocjacyjna. Duże przesiadkowe porty lotnicze są również bardziej odporne na kryzys w sektorze lotniczym. To dobra i stabilna część sektora lotniczego.

Zobacz także:  8 dni Tarczy Finansowej PFR 2.0.

Polityk Platformy Obywatelskiej zaznacza, że zamiast w lotnictwo, powinno się obecnie inwestować w kolej. Tymczasem budowa CPK zakładała właśnie powstanie 1,8 tys. km nowych linii kolejowych.

Horała: Rozpoczynamy pozyskiwanie gruntów pod CPK

Zainteresowani sprzedażą gruntów z wyznaczonego obszaru pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego mogą zgłaszać się do spółki CPK; rozpoczynamy...

zobacz więcej

Ponad 3/4 środków przeznaczonych na program CPK będzie przeznaczonych właśnie na kolej. Sercem nowego systemu transportowego będzie główny port lotniczy, a zarazem główna stacja kolejowa Rzeczypospolitej, przez którą przetrasowana będzie mogła zostać ponad połowa dalekobieżnych pociągów pasażerskich.

Pod względem nakładów inwestycyjnych miażdżącą większość stanowią wydatki na linie kolejowe dużych prędkości CPK. Łącznie to właśnie wspomniane 1,8 tys. km na terenie wszystkich województw. CPK to rozbudowa kolei, jakiej nie widziała Rzeczpospolita od II wojny światowej. Pieniądze przeznaczone na CPK to pieniądze przeznaczone na rozwój kolei w Polsce.

Pojawiła się też propozycja, by pieniądze przeznaczone na Centralny Port Komunikacyjny przeznaczyć teraz – w obliczu epidemii – na inne cele. Czy jest to możliwe?

Spośród 12,8 mld zł przewidzianych na prace planistyczne, przygotowawcze i wykup nieruchomości do końca 2023 r., znaczna część to środki unijne i pochodzące od prywatnych inwestorów, którzy zainwestują je w oczekiwaniu określonej stopy zwrotu. Skierowanie tych pieniędzy na inny cel jest po prostu niemożliwe. W odniesieniu do pieniędzy prywatnych inwestorów oraz pieniędzy unijnych byłaby to zwykła defraudacja.

Podsumowanie przygotowań do budowy CPK

Wybór doradcy strategicznego, rozpoczęcie wykupu gruntów oraz wytyczenie kolejowych korytarzy transportowych. Tak wyglądały przygotowania do budowy...

zobacz więcej

We wtorek rząd prowadził obrady ws. wykazu inwestycji towarzyszących dla CPK. Czy po tym spotkaniu dowiemy się czegoś nowego w sprawie projektu?

Rozporządzenie, które wskazuje inwestycje towarzyszące budowie CPK, zostało przyjęte przez Radę Ministrów, a wejdzie w życie w ciągu 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw. Inwestycje Towarzyszące to przedsięwzięcia umiejscowione w całej Polsce. Program CPK nie ogranicza się bowiem do stworzenia samego „serca” nowego systemu transportu, lecz do takiej przebudowy infrastruktury, która zapewni pasażerom nową jakość podróżowania.

Chodzi o nowe linie kolejowe zbiegające się w CPK, dzięki którym dojazd z każdej polskiej aglomeracji do CPK i Warszawy zajmie do 2,5 godziny. Chodzi również o budowę Obwodnicy Autostradowej Warszawy, która istotnie poprawi skomunikowanie w obszarze centralnej Polski. Warto wreszcie wspomnieć inwestycje Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, które przygotują zarządzanie całą polską przestrzenią powietrzną do gigantycznej zmiany, jaką będzie otwarcie Portu Solidarność.

Zobacz także -> Biden rozmawiał z Putinem. Krytykuje Nord Stream 2

Cały post Radosława Sikorskiego ws. CPK jest dostępny tutaj:

Jak odzyskać miliardy złotych? Szanowni Państwo ❗ �� 99 procent – o tyle spadła liczba pasażerów, obsługiwanych przez...

Opublikowany przez Radosława Sikorskiego Poniedziałek, 25 stycznia 2021

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej