RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

Liczba ofiar Holokaustu jest szacowana na prawie 6 mln (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)
Liczba ofiar Holokaustu jest szacowana na prawie 6 mln (fot. Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images)

Organizacja Narodów Zjednoczonych 1 listopada 2005 r. uchwaliła 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Datę wyznaczono na rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau przez Armię Czerwoną. Liczba ofiar Holokaustu jest szacowana na prawie 6 mln, jedną trzecią stanowiły dzieci. Liczba polskich Żydów wśród ofiar Zagłady szacowana jest według różnych źródeł na 2,6-3,3 mln osób.

IPN prezentuje materiały poświęcone Holocaustowi

Z okazji 76. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu Instytut Pamięci Narodowej na portalu „Przystanek...

zobacz więcej

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu uchwalono w celu uczczenia pamięci ofiar pochodzenia żydowskiego, zamordowanych w czasie II wojny światowej przez Niemców.

Zgromadzenie Ogólne zaleciło państwom członkowskim opracowanie programów edukacyjnych, aby uwrażliwić przyszłe pokolenia na tragedię Holokaustu i zapobiec w ten sposób aktom ludobójstwa w przyszłości. Z uznaniem odniosło się też do działań państw, które aktywnie zaangażowały się w ochronę miejsc będących podczas Holokaustu obozami śmierci, obozami koncentracyjnymi, obozami pracy i więzieniami.

Holokaust, nazywany również Zagładą Żydów, Shoah lub Szoa to ludobójstwo europejskich Żydów dokonane w czasie II wojny światowej przez III Rzeszę Niemiecką.

źródło:

Zobacz więcej