RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Miliony złotych dla turystów za imprezy odwołane przez pandemię

Pieniądze są wypłacane z Turystycznego Funduszu Zwrotów (fot. Shutterstock/Sushiman)
Pieniądze są wypłacane z Turystycznego Funduszu Zwrotów (fot. Shutterstock/Sushiman)

Ponad 200 mln zł otrzymali do tej pory turyści za odwołane z powodu epidemii wycieczki; to ok. 80 proc. kwoty do wypłaty – poinformował Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W najbliższych tygodniach ma zostać wypłacone pozostałe 20 proc. – dodał.

Turyści tłumnie ruszyli po pieniądze

Od tygodnia obowiązują nowe zasady zwrotu należności za niezrealizowaną z powodu COVID-19 wycieczkę. Podróżni złożyli już ponad 26 tys. wniosków.

zobacz więcej

Pieniądze są wypłacane z Turystycznego Funduszu Zwrotów. Jak podał UFG, do 31 grudnia 2020 r. organizatorzy imprez turystycznych złożyli ponad 90 tys. wniosków ws. podróżnych, z którymi zawarli umowy o udział w imprezie turystycznej, która z powodu pandemii nie została zrealizowana.

Rzadko zdarzało się, aby umowa wskazywała tylko jedną osobę, więc procedura zwrotu środków przez UFG według szacunków dotyczyła kilkuset tys. podróżnych – poinformował Fundusz.

O zwrot środków dla swoich klientów wystąpiło 298 organizatorów, a łączna kwota wynikająca z wniosków złożonych przez organizatorów to prawie 280 mln zł. – Jednak biorąc pod uwagę, że część z nich była nieopłacona lub zdublowana, faktyczna wartość wniosków, to 260 mln zł. I to właśnie z tej drugiej kwoty UFG wypłacił już ponad 208 mln zł, co stanowi prawie 80 proc. wypłat z poprawnie złożonych wniosków – podał Fundusz.

Czas utrudniał zadanie


Według władz Funduszu pozostała część wniosków zostanie wypłacona w ciągu najbliższych tygodni. Jak podkreśliła prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego Małgorzata Ślepowrońska, tak duża kwota wypłat była możliwa dzięki zaangażowaniu wielu stron – zarówno podróżnych, organizatorów turystyki, organizacji branżowych, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii oraz pracowników Funduszu.

KE: Podróżni mają prawo do zwrotu pieniędzy za anulowane bilety i wycieczki

Podróżni w UE mają prawo do zwrotu pieniędzy za anulowane bilety i wycieczki z powodu pandemii. To od nich zależy, czy skorzystają z voucherów –...

zobacz więcej

– To było trudne zadanie, przede wszystkim z powodu czasu wyznaczonego nam przez okoliczności i ustawę – wskazała.

Marek Niechciał z zarządu UFG, który odpowiada w Funduszu za kwestie związane ze wsparciem branży turystycznej, zapewnił, że środków wystarczy dla wszystkich. Poinformował, że skala wypłat w ciągu jednego dnia wynosi od kilkuset tysięcy zł do kilku milionów zł.

Ile pieniędzy trafiło do Turystycznego Funduszu Zwrotów?


Powołana we wrześniu 2020 r. tzw. druga tarcza turystyczna wprowadziła kilka rozwiązań mających pomóc branży turystycznej w czasie pandemii. Jednym z nich jest Turystyczny Fundusz Zwrotów przy Ubezpieczonym Funduszu Gwarancyjnym, z którego wypłacane są turystom pieniądze za odwołane przez pandemię wycieczki. Do TFZ miało trafić ok 300 mln zł.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny m.in. prowadzi ogólnopolską bazę danych ubezpieczeniowych, z której korzystają m.in. zakłady ubezpieczeń do celów taryfikacji umów i likwidacji szkód. Zajmuje się też wypłatą odszkodowań i świadczeń poszkodowanym w wypadkach i kolizjach drogowych, spowodowanych przez nieubezpieczonych posiadaczy pojazdów oraz nieubezpieczonych rolników.

UFG wypłaca także odszkodowania osobom poszkodowanym w wypadkach drogowych, w których sprawca szkody nie został ustalony - czytamy na stronie Funduszu.

źródło:

Zobacz więcej