RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pandemia łagodzi obyczaje. Przynajmniej na boisku

Brak kibiców dobrze wpływa na boiskowe postawy piłkarzy (fot. Getty Images)
Brak kibiców dobrze wpływa na boiskowe postawy piłkarzy (fot. Getty Images)

Badania austriackich naukowców dowodzą, że pandemia dobrze wpływa na zachowanie piłkarzy. Odkąd na trybunach nie mogą pojawiać się kibice, zawodnicy kłócą się mniej chętnie, rzadziej też podważają decyzje arbitrów. No i strzelają więcej goli.

Makkabi, Türkspor, Croatia, czyli piłkarska mapa... Berlina

Jeden z niemieckich blogerów pokusił się o przygotowanie piłkarskiej mapy Berlina. Są na niej, poza najstarszymi klubami ze stolicy Niemiec, jak...

zobacz więcej

Warto zaznaczyć, że zastosowana próbka nie jest szczególnie imponująca: pod lupę wzięto 20 ostatnich meczów najlepszego austriackiego zespołu – Red Bull Salzburg. 10 z czasów przed pandemią, 10 od maja zeszłego roku, odkąd na boisko wrócili piłkarze w większości europejskich lig.

„Tak liczne mecze przy pustych trybunach stworzyły niepowtarzalne, unikalne warunki, by zbadać, jak brak kibiców wpływa na zachowanie i postawy profesjonalnych sportowców” – czytamy w raporcie.

Z badań wynika, że przy pustych trybunach doszło do aż 20 proc. mniej „emocjonalnych starć”, jak nazwano m.in. utarczki z arbitrami czy między samymi zawodnikami. To także faule i wślizgi – w „normalnych” okolicznościach sędziowie interweniowali przy 39 proc. z nich, w trakcie pandemii ich reakcja potrzebna była przy zaledwie 25 proc.

Bardziej szczegółowo: piłkarze popełniają o 4 proc. mniej fauli, dostają też o 14 proc. mniej żółtych i czerwonych kartek. Przekładając to na minuty: podczas meczów z kibicami, wszelkie „emocjonalne” sytuacje zajmują piłkarzom i sędziom aż 41 minut. Obecnie? 27.

„Zawodnicy i członkowie sztabów szkoleniowych są znacznie spokojniejsi, częściej odpuszczają sobie udział we wszelkich kłótniach czy dyskusjach” – zwraca uwagę jeden z autorów raportu, Michael Leitner.

Zaoszczędzona na mniejszej liczbie kłótni energia przekłada się na boiskową jakość: piłkarze z Salzburga strzelili przy kibicach 28 goli, a bez nich – 36. Choć tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, bo warto wziąć pod uwagę poziom przeciwników, okoliczności, wagę meczu...

Austriaccy badacze, zachęceni dotychczasowymi odkryciami, zapowiedzieli już kontynuację prac.

źródło:
Zobacz więcej