RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Makkabi, Türkspor, Croatia, czyli piłkarska mapa... Berlina

Hertha, z Krzysztofem Piątkiem w składzie, to jeden z dwóch berlińskich klubów w Bundeslidze (fot. Getty Images)
Hertha, z Krzysztofem Piątkiem w składzie, to jeden z dwóch berlińskich klubów w Bundeslidze (fot. Getty Images)

Jeden z niemieckich blogerów pokusił się o przygotowanie piłkarskiej mapy Berlina. Są na niej, poza najstarszymi klubami ze stolicy Niemiec, jak Viktoria Berlin czy Eintracht Mahlsdorf, również takie zespoły jak Berlin Türkspor, 1. FC Novi Pazar, Croatia Berlin czy Berlin Hilalspor.

11 dni i koniec. Oto historia najdziwniejszego transferu ostatnich lat

Miały być trzy lata pobytu, skończyło się na 11 dniach. Wisła Kraków rozwiązała za porozumieniem stron kontrakt z piłkarzem Timem Hallem. Wszystko...

zobacz więcej

Hitem ostatnich dni na portalu Reddit stała się mapka przygotowana przez jednego z brytyjskich kibiców. Naniósł na nią wszystkie londyńskie kluby występujące w ośmiu najwyższych klasach rozgrywkowych w Anglii.

Co ciekawe: w liczącej 20 zespołów Premier League, ze stolicy pochodzi aż... 6 drużyn – Arsenal, Chelsea, Crystal Palace, Fulham, Tottenham i West Ham United. Jeśli dodać trzy z drugiej ligi (Championship), potwierdza się, jak wielkie znaczenie ma na Wyspach stolica – również piłkarsko.

Zainspirowany twórczością angielskiego kolegi, na podobny pomysł wpadł bloger z Berlina. I choć w stolicy Niemiec grają aż 34 kluby, w trzech najwyższych klasach rozgrywkowych występują tylko... dwa – Hertha, z Krzysztofem Piątkiem w składzie, a także Union.

Jest za to znacznie więcej różnorodności: poza zespołami z tradycyjnymi niemieckimi nazwami (Eintracht, TSV, Fortuna, Blau-Weiss, Berliner) nie brakuje mocnego wschodniego przedstawicielstwa. Są więc kluby z wyraźnymi koligacjami tureckimi (Berlin Türkspor, Türkiyemspor Berlin, Berlin Hilalspor, BSV Al-Dersimspor), izraelskimi (TuS Makkabi Berlin, Novi Pazar) czy nawet... chorwackimi (SD Croatia Berlin).
Warto dodać, że na berlińskiej mapie uwzględniono tylko zespoły z sześciu najlepszych niemieckich lig. Jeśli sięgnąć niżej, znajdzie się też miejsce dla takich drużyn jak Hellas Berlin czy... Polonia Berlin. Choć polski klub w Niemczech to inicjatywa wyłącznie amatorska (Kreisliga C, czyli dziewiąty poziom rozgrywkowy), jego władze prowadzą profil na Facebooku, na którym regularnie publikują – w dwóch językach – wszelkie informacje dotyczące zespołu. W składzie dominują oczywiście Polacy, ale nie brakuje przedstawicieli innych nacji. Na portalu YouTube dostępne są obszerne skróty z ich spotkań. Jak na przykład z tego, wygranego z Berliner Amateure 7:1.

źródło:
Zobacz więcej