RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ponad 100 tys. ofiar COVID-19 w Wielkiej Brytanii. Premier bierze „pełną odpowiedzialność”

Premier wyraził ubolewanie za ofiary i wział na siebie odpowiedzialnosć za decyzje epidemiczne (fot. Justin Tallis/PA Images via Getty Images)
Premier wyraził ubolewanie za ofiary i wział na siebie odpowiedzialnosć za decyzje epidemiczne (fot. Justin Tallis/PA Images via Getty Images)

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że głęboko żałuje każdego życia utraconego z powodu COVID-19 i zapewnił, że bierze na siebie pełną odpowiedzialność za decyzje podejmowane w reakcji na epidemię.

Nie żyje Polak odłączony od aparatury w brytyjskim szpitalu

Zmarł Polak, który przebywał w stanie wegetatywnym w szpitalu w Plymouth – potwierdziła we wtorek rodzina. Stan chorego pogorszył się w...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Wielka Brytania stała się pierwszym krajem w Europie i piątym na świecie, w którym całkowita liczba zgonów z powodu COVID-19 przekroczyła 100 tys., a bilans zgonów z poprzedniej doby – 1631 – jest drugim najwyższym od początku epidemii.

Na konferencji prasowej na Downing Street Johnson powiedział, że „trudno jest policzyć smutek zawarty w tej ponurej statystyce”. Zobacz także: Które antybiotyki nie działają na COVID-19?

– Myślę, że w tym dniu powinienem po prostu powtórzyć, że jest mi bardzo przykro z powodu każdego utraconego życia i oczywiście, jako premier biorę pełną odpowiedzialność za wszystko, co zrobił rząd – oświadczył, dodając: „Naprawdę zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy”.

Kondolencje


Składam moje najgłębsze kondolencje wszystkim, którzy stracili bliską osobę: ojców i matki, braci i siostry, synów i córki oraz licznych dziadków, którzy zostali zabrani. Wszystkim pogrążonym w żałobie przyrzekamy, że kiedy już przejdziemy przez ten kryzys, zjednoczymy się jako naród, aby pamiętać o wszystkich, których straciliśmy, i aby uhonorować bezinteresowne bohaterstwo wszystkich tych, którzy na pierwszej linii frontu oddali swoje życie, aby ratować innych – zapewnił brytyjski premier.

Kolejna mutacja wirusa pojawiła się w Wielkiej Brytanii

Minister zdrowia Wielkiej Brytanii Matt Hancock poinformował w niedzielę, że w jego kraju wykryto dotychczas 77 przypadków zakażenia...

zobacz więcej

Lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer nazwał przekroczenie poziomu 100 tys. ofiar „tragedią narodową” .

– Nigdy nie możemy stać się odrętwiali wobec tych liczb lub traktować je jako zwykłe statystyki. Każda śmierć to ukochana osoba, przyjaciel, sąsiad, partner lub kolega. To puste krzesło przy stole podczas obiadu – powiedział.

Ale dodał też, że rząd był spóźniony na każdym etapie epidemii i nie wyciągnął latem wniosków z pierwszej fali.

Pierwszy zgon z powodu COVID-19 w Wielkiej Brytanii miał miejsce 5 marca 2020 r., poziom 1000 zgonów osiągnięty został 27 marca, 25 tys. – 28 kwietnia, 50 tys. – 11 listopada, zaś 75 tys. – 3 stycznia tego roku. To oznacza, że ponad połowa wszystkich zgonów nastąpiła w ciągu ostatnich 76 dni.

Całkowita liczba ofiar


Całkowita liczba ofiar śmiertelnych wynosi w tej chwili 100 162 , z czego 88 042 osoby zmarły w Anglii, 5796 – w Szkocji, 4561 – w Walii i 1763 – w Irlandii Północnej. W stosunku do liczby ludności najwięcej zgonów miało miejsce w Anglii – 156,4 na 100 tys. mieszkańców, następnie w Walii – 144,7, Szkocji – 106,1 i Irlandii Północnej – 92,9.

Zobacz takżePierwsze dni Tarczy Finansowej PFR 2.0. Jak wygląda pomoc?

źródło:

Zobacz więcej