RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowe ograniczenia na Słowacji. Zakaz opuszczania domu bez negatywnego wyniku testu

Słowackie służby zapowiadają zaostrzone kontrole (fot. Zuzana Gogova/Getty Images)
Słowackie służby zapowiadają zaostrzone kontrole (fot. Zuzana Gogova/Getty Images)

Na Słowacji zaczyna dziś obowiązywać zakaz wychodzenia z domu bez zaświadczenia o negatywnym wyniku testu na koronawirusa. Wprowadzono od niego kilka wyjątków.

„Niemcy siedzą na beczce prochu”. Kanclerz chce nawet zakazu podróży

W trakcie wewnętrznej wideokonferencji kanclerz Merkel domagała się drastyczniejszych środków w walce z pandemią, z zakazem podróży włącznie –...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Bez aktualnego testu można wyjść do najbliższego sklepu lub apteki. Można też udać się do lekarza, na szczepienie przeciwko COVID-19 lub test. Zakaz nie dotyczy spacerów z dzieckiem do trzeciego roku życia lub z psem, w promieniu kilometra od miejsca zamieszkania.

Testu nie muszą mieć też osoby, które w ciągu ostatnich trzech miesięcy przebyły COVID-19 lub w ciągu ostatnich dwóch tygodni przyjęły drugą dawkę szczepionki.

Słowacka policja zapowiedziała zaostrzone kontrole. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu jest potrzebne w drodze do pracy, na pocztę lub do banku. Negatywny wynik testu na koronawirusa muszą mieć też osoby spacerujące i uprawiające sport na świeżym powietrzu, z wyjątkiem dzieci do 15. roku życia i seniorów powyżej 65. roku życia.

Do 2 lutego przepisy będą obowiązywać w całym kraju, a w powiatach z największym odsetkiem zakażeń zakaz zostanie przedłużony o pięć dni.

Zobacz takżeImprezy i zamieszki. Przeciwnicy środków ostrożności organizują zadymy w UE

źródło:
Zobacz więcej