RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nadzwyczajna sytuacja epidemiczna w Bułgarii przedłużona do końca kwietnia

Nadzwyczajna sytuacja epidemiczna w Bułgarii zostaje przedłużona do 30 kwietnia (fot. arch. PAP/EPA/VASSIL DONEV)
Nadzwyczajna sytuacja epidemiczna w Bułgarii zostaje przedłużona do 30 kwietnia (fot. arch. PAP/EPA/VASSIL DONEV)

Nadzwyczajna sytuacja epidemiczna w Bułgarii zostaje przedłużona do 30 kwietnia – zdecydował tamtejszy rząd. Jednocześnie osiągnięto porozumienie z właścicielami lokali gastronomicznych, które będą otwarte od 1 marca.

Imprezy i zamieszki. Przeciwnicy środków ostrożności organizują zadymy w UE

„W Europie rośnie niezadowolenie z restrykcji pandemicznych” – informuje portal Deutsche Welle, wskazując, że obok wielotygodniowego lockdownu...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Z powodu opóźnienia o miesiąc terminu otwarcia lokali ich właściciele i personel otrzymają dodatkową pomoc finansową. Łącznie od początku pandemii biznesowi udzielono wsparcia finansowego w wysokości 2 mld lewów (1 mld euro) – poinformował na posiedzeniu rządu minister gospodarki Łaczezar Borisow.

Pozwoliło to na zachowanie 300 tys. miejsc pracy. Bezrobocie w Bułgarii sięga teraz 7 proc., od marca ubiegłego roku pracę straciło ponad 400 tys. osób, jedna trzecia z nich znalazła ponownie zatrudnienie.

W lutym wszystkie firmy, wobec których pomoc finansową opóźniono, dostaną pieniądze. Chodzi o 116 mln lewów (58 mln euro) łącznie dla 8163 firm. W styczniu 173 mln lewów (87,5 mln euro) dostało 21 tys. małych i średnich firm – powiedział minister Borisow.

Dwa tygodnie po otwarciu restauracji – od 15 marca, otworzą się dyskoteki i nocne kluby. Od początku lutego zaczną działać siłownie i szkoły tańca. Uczniowie starszych klas wrócą do szkół.

Bułgarskie władze uważają, że sytuacja pandemiczna w kraju jest pod kontrolą i liczba zakażeń spada, chociaż pod względem liczby szczepień kraj z 26 tys. zaszczepionych jest na ostatnim miejscu w UE.

Ostatniej doby odnotowano 772 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, czyli 5,7 proc. wszystkich przeprowadzonych testów. Zmarło 60 osób, 1059 wyzdrowiało. Liczba hospitalizowanych zmniejszyła się do 2822 osób.

Zobacz takżeBrutalne protesty w Holandii. Spalone radiowozy, zniszczone sklepy, kilkuset zatrzymanych

źródło:

Zobacz więcej