RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Paraliż służby zdrowia w Portugalii. Rząd chce wysłać chorych do zagranicznych szpitali

Ratownicy medyczni w stolicy kraju w trakcie przerwy w pracy (fot. Hugo Amaral/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Ratownicy medyczni w stolicy kraju w trakcie przerwy w pracy (fot. Hugo Amaral/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Rząd Portugalii planuje transport chorych na COVID–19 do zagranicznych szpitali w związku z paraliżem krajowej służby zdrowia. We wtorek większość szpitali sygnalizowała brak miejsc na oddziałach intensywnej terapii.

Drugi z rzędu dobowy rekord szczepień w Polsce. Poprzednio było ich o ponad 50 tys. mniej

We wszystkich punktach w kraju we wtorek przeciw COVID-19 zaszczepiono blisko 119 tys. pacjentów – poinformował na Twitterze szef KPRM i...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Jak poinformowała minister zdrowia Portugalii Marta Temido, kraj podjął już działania służące uzyskaniu międzynarodowej pomocy.

– Znajdujemy się na krańcu Półwyspu Iberyjskiego, czyli w niekorzystnej sytuacji geograficznej (...), ale mimo tego rozważamy ubieganie się o europejską pomoc, w tym o możliwość wysyłania pacjentów do innych państw – powiedziała Temido w rozmowie z telewizją RTP.

Szefowa resortu wyjaśniła, że Portugalia jest jednym z dwóch krajów, obok Izraela, o największej liczbie zakażeń na 100 tys. mieszkańców na świecie. Wskazała, że wskaźnik ten przekracza już 1,5 tys. infekcji.

W poniedziałek ministerstwo zdrowia ogłosiło, że w szpitalach przebywa rekordowa liczba zainfekowanych koronawirusem – 6420 osób, wśród których 767 to pacjenci na oddziałach intensywnej terapii.

W ciągu ostatniego tygodnia w Portugalii, gdzie dotychczas zmarło wskutek koronawirusa ok. 10,7 tys. osób, a ponad 643 tys. zostało zakażonych, zaczęło działać pięć szpitali polowych. Ich kierownictwo w ostatnich godzinach potwierdziło szybko rosnącą liczbę nowych pacjentów z COVID-19.


Zobacz także: Unia apeluje i grozi – producentom szczepionek

źródło:

Zobacz więcej