RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sąd w Teksasie zablokował tymczasowo działania Bidena

Biden w trakcie kampanii obiecał, że wprowadzi 100-dniowe moratorium na deportacje (fot. Doug Mills-Pool/Getty Images)
Biden w trakcie kampanii obiecał, że wprowadzi 100-dniowe moratorium na deportacje (fot. Doug Mills-Pool/Getty Images)

Sędzia federalny w Teksasie we wtorek tymczasowo zablokował działania administracji nowego prezydenta USA Joe Bidena, mające na celu wstrzymanie na okres 100 dni deportacji niektórych imigrantów. To pierwsze takie niepowodzenie Bidena.

Biden zapowiedział zjednoczenie USA. Jak oceniają to Amerykanie? [SONDAŻ]

– Spójrzmy na siebie nawzajem nie jako na przeciwników, ale jako sąsiadów – apelował w inauguracyjnym przemówieniu nowy prezydent USA Joe Biden,...

zobacz więcej

Decyzję podjął sędzia Drew Tipton mianowany przez poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa. Tym samym działania nowej administracji w sprawie wstrzymania deportacji części imigrantów zostały zablokowane na terytorium Stanów Zjednoczonych na okres 14 dni. Oczekuje się, że administracja Bidena odwoła się od orzeczenia.

Biden w trakcie kampanii obiecał, że wprowadzi 100-dniowe moratorium na deportacje. Podejście nowego prezydenta do tej kwestii jest krańcowo różne od polityki Trumpa.

Po objęciu najwyższego urzędu w USA przez Demokratę w ubiegłym tygodniu departament bezpieczeństwa krajowego (Department of Homeland Security) nakazał wstrzymanie niektórych deportacji, by umożliwić resortowi sprawniejszą odpowiedź na „wyzwania operacyjne” na granicy USA i Meksyku podczas pandemii koronawirusa. 

Skargę formalną na ten dokument złożył w piątek prokurator generalny Teksasu Ken Paxton. Wskazał on, że planowane przez rząd USA działania znacząco zwiększą koszty edukacji i opieki zdrowotnej, gdyż większa liczba imigrantów pozostanie w Teksasie nielegalnie.

źródło:

Zobacz więcej