RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Warszawa. Linia 902 zapewni seniorom dojazd do punktu szczepień w Szpitalu Narodowym 

Linia o nazwie  „Kurs na szczepienie” będzie kursować od 28 stycznia (fot. Shutterstock/udmurd)
Linia o nazwie  „Kurs na szczepienie” będzie kursować od 28 stycznia (fot. Shutterstock/udmurd)

Władze Warszawy od czwartku uruchamiają specjalną linię autobusową 902, która będzie kursować między stacją metra Stadion Narodowy a terenem stadionu. Linia o nazwie  „Kurs na szczepienie” zapewni seniorom dojazd do punktu szczepień i rejestracji w Szpitalu Narodowym.

Jak pomóc seniorom w rejestracji na szczepienie? Wiceminister wyjaśnia

Już o północy startuje rejestracja na szczepienia osób powyżej 80. roku życia. Na antenie TVP1 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska wyjaśniał, że...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Wydział prasowy warszawskiego ratusza poinformował we wtorkowym komunikacie, że specjalna autobusowa linia 902, która połączy stację metra i kolei z punktem szczepień i punktem rejestracji na PGE Narodowym, będzie jeździła we wszystkie dni tygodnia co 20 minut. Linia zostanie uruchomiona w czwartek, 28 stycznia.

„Pierwszy odjazd z przystanku przy metrze w kierunku punktu szczepień zaplanowano o godz. 7.20, a ostatni o godz. 20.02. W przeciwną stronę, w kierunku metra, autobusy spod stadionu PGE Narodowego ruszą: pierwszy o godz. 7.38, ostatni o godz. 20.20” – wyjaśniono.

Rozkład jazdy


W komunikacie wskazano, że odległość od stacji metra Stadion Narodowy do punktu szczepień to około kilometr. Jak zauważono, pokonanie takiego dystansu, szczególnie dla seniorów, może być trudne. Autobus 902 będzie jeździł na trasie: Metro Stadion Narodowy – Sokola – Zamoyskiego – teren Stadionu Narodowego – Sokola – Metro Stadion Narodowy.

„Przystanki będą przy wyjściu z metra i ze stacji kolejowej (czyli tu, gdzie dziś stają autobusy 125, 146, 147, 202, E-1), w pobliżu budynku dworca kolejowego Warszawa Stadion, na wysokości punktu szczepień i przy punkcie rejestracji w rejonie ronda Waszyngtona” – zapowiedział ratusz. „Na przystankach pomocą pasażerom będą służyli informatorzy ZTM” – zapewniono.

Te antybiotyki nie działają na COVID-19

Uniwersytet Oksfordzki poinformował w poniedziałek, że antybiotyki azytromycyna i doksycyklina nie pomagają w leczeniu wczesnych etapów COVID-19....

zobacz więcej

Pomoc dla osób z niepełnosprawnościami


Władze miasta przypominają, że poza specjalną linią organizują też transport dla osób, które mają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N albo odpowiednio I grupie z wyżej wymienionymi schorzeniami. Koordynacją przejazdu osób z niepełnosprawnościami do punktów szczepień zajmuje się Centrum Usług Społecznych „Społeczna Warszawa”.

Osoby spełniające wspomniane kryteria mogą umawiać transport pod specjalnym numerem telefonu: (22) 333-44-33 na hasło: „Wawa Taxi bez barier - szczepienia przeciwko Covid-19”. Transport należy umawiać z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem – zastrzega ratusz.

Transport dla osób powyżej 70. roku życia


Transport będzie również organizowany dla osób powyżej 70. roku życia, które, jak wyjaśnia magistrat, mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu z miejsca zamieszkania do najbliższego punktu szczepień. „Osoby niesamodzielne, niezamożne i samotne mogą skontaktować się w sprawie transportu z dzielnicowym zespołem +Warszawa Wspiera+. Pracownik dzielnicowego zespołu wsparcia zweryfikuje możliwości udzielenia pomocy w tym zakresie m.in. poprzez współpracę z OPS i przekaże zlecenie np. straży pożarnej” – zapewniono.

Żołnierz AK Witalis Skorupka ps. Orzeł na billboardzie. Zachęca do szczepień [GALERIA]

Wystartował najnowszy spot z byłym żołnierzem AK Witalisem Skorupką ps. Orzeł. 98-latek zachęca w kampanii wszystkich Polaków do szczepień w...

zobacz więcej

Mobilny punkt szczepień


Osoby z niepełnosprawnością i osoby niesamodzielne, które nie mogą dotrzeć do punktu szczepień, będą mogły skorzystać także ze szczepień wykonywanych przez zespoły wyjazdowe.  Aby umówić szczepienie przez zespół wyjazdowy, należy skontaktować się z całodobową bezpłatną infolinią pod numerem 989 lub bezpośrednio z wybranym punktem szczepień i koniecznie zaznaczyć, że jest się osobą niepełnosprawną lub niesamodzielną i chce się skorzystać z mobilnego punktu szczepień – podkreśla ratusz.

Zobacz także: Darmowa szczepionka przeciw rotawirusom dla niemowląt

Zespoły wyjazdowe będą przyjeżdżać do miejsca zamieszkania lub przebywania pacjenta i dokonywać szczepień na miejscu. Lekarz z zespołu wyjazdowego może również dokonać kwalifikacji do szczepień. Pacjent otrzyma dwie dawki szczepionki z kilkutygodniowym odstępem, więc mobilny punkt szczepień odwiedzi go dwukrotnie – wyjaśniono.

 

źródło:

Zobacz więcej