RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

AstraZeneca oferuje UE przyspieszenie dostaw szczepionek

Nowe informacje ws. szczepionek firmy AstraZeneca (fot. Owen Humphreys/PA Images via Getty Images)
Nowe informacje ws. szczepionek firmy AstraZeneca (fot. Owen Humphreys/PA Images via Getty Images)

Brytyjsko-szwedzki koncern AstraZeneca zaoferował przyspieszenie dostaw do UE swojej szczepionki przeciw Covid-19 – przekazała we wtorek agencja Reutersa, opierając się na dwóch źródłach. W piątek koncern informował o zmniejszeniu dostaw preparatu do UE.

Drugi producent zapowiada opóźnienia w dostawach szczepionki do UE

Pierwsze dostawy szczepionki przeciw Covid-19 firmy AstraZeneca do krajów UE będą mniejsze od pierwotnie ustalonych z uwagi na problemy w produkcji...

zobacz więcej

W piątek 22 stycznia AstraZeneca podał, że dostawy szczepionki do krajów Unii Europejskiej w pierwszym kwartale 2021 r. będą mniejsze niż pierwotnie ustalono. Według Reutersa oznaczałoby to, że koncern dostarczy 31 mln dawek substancji, 40 proc. zakładanej liczby.

Według wtorkowych informacji Reutersa, dostawy szczepionek miałyby się rozpocząć nie 15 lutego, jak pierwotnie planowano, ale 7 lutego. Jedno ze źródeł agencji przekazało, że firma AstraZeneca zapowiedziała zwiększenie dostaw w lutym (w stosunku do ogłoszonej w piątek redukcji) bez określenia sumy, którą UE otrzyma w marcu. Według drugiego źródła firma nie zaproponowała jednak zwiększenia dostaw substancji.

Gdzie preparat jest już stosowany?


AstraZeneca rozlicza dostarczane przez siebie szczepionki w systemie kwartalnym, tak więc nawet zwiększenie transportów do UE w lutym mogłoby oznaczać mniejsze dostawy w marcu i tym samym podtrzymanie piątkowej zapowiedzi o mniejszej liczbie szczepionek dla UE w całym pierwszym kwartale – przypomina Reuters.

Preparat AstraZeneca nie jest jeszcze dopuszczony do użytku w UE, szczepionka jest już jednak stosowana w kilku krajach świata m.in. w Wielkiej Brytanii. Decyzja Europejskiej Agencji Leków (EMA) w sprawie zezwolenia na użycie tej substancji w UE ma zapaść w piątek, 29 stycznia.

Szczepionka AstraZeneca nieskuteczna wśród seniorów? Firma zaprzecza

Brytyjska firma AstraZeneca zaprzeczyła doniesieniom niemieckiej prasy o tym, że jej szczepionka przeciw COVID-19 miała skuteczność poniżej 10...

zobacz więcej

W poniedziałek unijna komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides oceniła zapowiedź AstraZeneca jako „niedopuszczalną”, a wyjaśnienia firmy, że tymczasowe zmniejszenie dostaw jest spowodowane problemami w produkcji uznała za „niezadowalające”. Ogłosiła też, że UE będzie wymagała od koncernów farmaceutycznych produkujących szczepionki na terenie Wspólnoty, by rejestrowały z wyprzedzeniem zamiar ich eksportu do państw trzecich.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen rozmawiała również w poniedziałek telefonicznie z prezesem AstraZeneca Pascalem Soriotem. KE oczekuje, że firma wywiąże się ze swoich zobowiązań – przekazały służby prasowe Komisji.

Czy koncern przekieruje do UE dawki z Wielkiej Brytanii?


Rozmawiający z koncernem przedstawiciele Unii otwarcie spytali też AstraZeneca, czy mogłaby przekierować do UE dawki z Wielkiej Brytanii; nie otrzymali na nie odpowiedzi – relacjonuje Reuters.

Rzecznik KE odmówił agencji komentarza na temat rozmów prowadzonych z AstraZeneca, zastrzegając jedynie, że UE oczekuje „precyzyjnego harmonogramu dostaw” szczepionki.

źródło:

Zobacz więcej