RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kolej dużych prędkości, nowe drogi. Rząd przyjął wykaz inwestycji towarzyszących CPK

Prace budowlane CPK mają rozpocząć  się za dwa lata (fot. Shutterstock/Matthew Nichol)
Prace budowlane CPK mają rozpocząć  się za dwa lata (fot. Shutterstock/Matthew Nichol)

Rząd przyjął wykaz inwestycji towarzyszących powstaniu Centralnego Portu Komunikacyjnego. To między innymi 1800 kilometrów linii kolejowych oraz budowa i przebudowa dróg publicznych. Na liście przyjętej przez Radę Ministrów jest również stworzenie urządzeń i obiektów do obsługi ruchu lotniczego.

Powstaną nowe linie kolejowe. Połączą polskie miasta z CPK

Przebieg linii kolejowych, dzięki którym pasażerowie z całej Polski będą mieli łatwiejszy dojazd do Centralnego Portu Komunikacyjnego zatwierdzono...

zobacz więcej

Jednym z fundamentów projektu jest budowa kolei dużych prędkości, która w przyszłości ma umożliwić dojazd z każdej polskiej aglomeracji do CPK i Warszawy w maksymalnie 2,5 godziny. W tym celu wybudowana zostanie nowa linia kolei dużych prędkości, która połączy Łódź, CPK i Warszawę. 

W wykazie znalazła się również budowa rozgałęzień kolejowych  w kierunku Gdańska i Słupska, Katowic i Jastrzębia Zdroju, Krakowa, Poznania i Kutna, a także Wrocławia i Wałbrzycha, Częstochowy i Opola i Radomia oraz Rzeszowa. 

Ma powstać około 400 kilometrów nowych dróg ekspresowych


Na liście inwestycji drogowych towarzyszących CPK znalazła się między innymi rozbudowa autostrady A2 na odcinku Łódź-Warszawa o dodatkowy pas ruchu w każdym kierunku. Przewidziano też budowę Obwodnicy Aglomeracji Warszawskiej (drogi A50 i S50), a także trasy ekspresowej S10 na odcinku między Toruniem, Płockiem i Naruszewem. 

W sumie w ramach Programu CPK ma powstać około 400 kilometrów nowych dróg ekspresowych.

Prace budowlane mają rozpocząć się za dwa lata


Centralny Port Komunikacyjny ma być zlokalizowany w gminie Baranów, na terenie między Łodzią i Warszawą. Terminal lotniczy przy CPK ma obsługiwać maksimum 56 milionów pasażerów rocznie. Według planów prace budowlane rozpoczną się za dwa lata. 

Zobacz także: Centralny Port Komunikacyjny z planem połączeń kolejowych

 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej