RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Żaryn zwraca uwagę szefowej KE. „Fakty mają znaczenie. Historia ma znaczenie”

Szefowa KE Ursula von der Leyen (fot. Pedro Fiúza/NurPhoto via Getty Images)
Szefowa KE Ursula von der Leyen (fot. Pedro Fiúza/NurPhoto via Getty Images)

Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych wytknął Ursuli von der Leyen błędy, które znalazły się w komunikacie wydanym w związku z Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście.

Niemcy znów napisali o „polskim obozie zagłady”. Interweniuje polska ambasada

Niemcy po raz kolejny użyli nieprawdziwego sformułowania „polski obóz zagłady”. Jak zapewnił rzecznik prasowy ambasady RP w Berlinie, nasza...

zobacz więcej

Szefowa KE napisała: „27 stycznia przypada 76. rocznica wyzwolenia nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Z tej okazji oddajemy hołd pamięci milionów żydowskich kobiet, mężczyzn i dzieci, a także wszystkich innych ofiar, w tym setek tysięcy Romów i Sinti zamordowanych podczas Holokaustu. Antysemityzm doprowadził do Holokaustu, lecz niestety nie zakończył się wraz z wyzwoleniem nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Z zaniepokojeniem obserwuję ponowny wzrost nienawiści wobec Żydów w Europie i poza nią. Czasy pandemii sprzyjają powstawaniu teorii spiskowych i dezinformacji, często propagujących treści antysemickie. Widzimy niepokojącą tendencję do negowania i wypaczania Holokaustu. Nie wolno nam nigdy zapomnieć.

Miejsca pamięci są zamknięte z powodu pandemii i coraz mniej jest wśród nas osób ocalałych z Holokaustu, musimy więc znaleźć inne sposoby, by pamiętać. W sytuacji, gdy teorie spiskowe krążą w mediach społecznościowych, musimy kształcić nasze młode pokolenie, aby sprzeciwiało się antysemityzmowi. W obliczu szerzącej się dezinformacji władze, platformy społecznościowe i użytkownicy muszą działać razem, aby zapewnić, by nie zniekształcano faktów historycznych – w internecie i poza nim. Fakty mają znaczenie. Historia ma znaczenie. Jesteśmy zdeterminowani, by wygrać tę walkę. Europa rozwija się, gdy jej społeczność żydowska i inne mniejszości mogą żyć w pokoju i harmonii. Dlatego jeszcze w tym roku przedstawimy strategię przeciwdziałania antysemityzmowi i wspierania życia społeczności żydowskiej w Europie”.

„Szkoda, że zabrakło precyzji”


Stanisław Żaryn, rzecznik ministra Mariusza Kamińskiego na Twitterze wylicza „nieścisłości i przeinaczenia” w oświadczeniu Von der Leyen. „Obóz koncentracyjny założyli i prowadzili Niemcy, a nie beznarodowi Naziści. W tekście nie pada ani razu wzmianka o niemieckich zbrodniarzach, którzy są odpowiedzialni za stworzenie tego piekielnego miejsca. Tekst oświadczenia mówiąc o ofiarach zamordowanych w Auschwitz wymienia Żydów, Cyganów i Sinti i in. O Polakach, którzy byli pierwszymi osadzonymi i ofiarami, których zamordowano ponad 140 tys., oświadczenie nie wspomina” – pisze Żaryn.

„Pani Przewodnicząca! Szkoda, że zabrakło precyzji. Jak sama Pani pisze: „Fakty mają znaczenie. Historia ma znaczenie”.

źródło:
Zobacz więcej