RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Powstała animacja upamiętniająca Papcia Chmiela i bohaterów jego komiksów

Wideo-mural pojawił się na ścianie Wilii Rotha w  poniedziałek (fot. Studio Filmów Rysunkowych)
Wideo-mural pojawił się na ścianie Wilii Rotha w poniedziałek (fot. Studio Filmów Rysunkowych)

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej upamiętniło zmarłego Henryka Jerzego Chmielewskiego. Na ścianie Willi Rotha – siedziby SFR w tym mieście pojawił się animowany wideo-mural, forma podziękowania dla twórcy od jego czytelników.

Zmarł Henryk Jerzy Chmielewski. Papcio Chmiel miał 97 lat

Zmarł Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel. Był autorem serii komiksowej „Tytus, Romek i Atomek”. Miał 97 lat.

zobacz więcej

Wideo-mural pojawił się na ścianie Wilii Rotha w poniedziałek.

Jak się okazuje, pomysł na podziękowanie animacją zmarłemu twórcy nie był przy przypadkowy. „Komiksy „Papcia Chmiela” zawładnęły wyobraźnią Polaków i można powiedzieć, że kształtowały poczucie humoru całych pokoleń” – mówi Tomasz Małodobry, dyrektor Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, cytowany w przesłanym komunikacie.

„Inspiracje twórczością Chmielewskiego znajdujemy także w wielu filmach animowanych. Dlatego chcieliśmy podziękować szczególny za wspaniałe komiksy. Ale nie tylko za nie” – dodał.

„Henryk Chmielewski był nie tylko artystą, ale i żołnierzem. Walczył w szeregach Armii Krajowej i uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. To ważne, by w dobie skupionych na sobie celebrytów młodzi ludzie wiedzieli, że naprawdę wielcy Artyści potrafili służyć Ojczyźnie swoją sztuką, a kiedy trzeba było walczyli o nią z bronią w ręku” – zaznaczył dyrektor SFR.

Animowany mural poświęcony Henrykowi Chmielewskiemu ma być wyświetlany na ścianie Willi Rotha do najbliższego piątku.

Czytaj także: Polska wspomina Papcia Chmiela. „Dla ludzi mojego pokolenia kończy się epoka”

źródło:
Zobacz więcej