RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Darmowa szczepionka przeciw rotawirusom dla niemowląt

Szczepienia  przeciwko rotawirusom mają spowodować istotną redukcję zachorowań (fot. Shutterstock/riopatuca)
Szczepienia przeciwko rotawirusom mają spowodować istotną redukcję zachorowań (fot. Shutterstock/riopatuca)

Doustna szczepionka przeciwko rotawirusom zostanie sfinansowana przez państwo wszystkim dzieciom urodzonym po 31 grudnia 2020 r. w ramach Narodowego Programu Szczepień Ochronnych na 2021 rok.

Wymuszanie otwierania szkół. Minister o furtce w przepisach i końcu nauki zdalnej

Niektórzy rodzice wykorzystując furtkę w rozporządzeniu o nauczaniu zdalnym wymuszają na dyrekcjach szkół, by ich dzieci uczyły się w placówkach....

zobacz więcej

– Powszechne szczepienie przeciwko rotawirusom pozwoli w znaczący sposób ograniczyć liczbę hospitalizowanych dzieci  w powodu infekcji żołądkowo-jelitowych. To ogromna korzyść nie tylko dla dzieci i ich rodziców, ale także dla płatnika (Narodowy Fundusz Zdrowia - przyp. red.) i oddziałów pediatrycznych – skomentowała krajowa konsultant w dziedzinie pediatrii prof. Teresa Jackowska.

Podkreśliła, że „z powodu infekcji rotawirusowych często trzeba odraczać zaplanowane zabiegi medyczne. Zdarzały się też opóźnienia w przyjmowaniu małych pacjentów z innymi problemami zdrowotnymi, ponieważ łóżka na oddziale były zajęte przez dzieci z infekcjami wywoływanymi przez rotawirusy”.

Szczepionka przeciwko rotawirusowi ma ograniczyć pobyt dzieci w szpitalach 


– W dobie pandemii to szczególnie ważne, aby dzieci niepotrzebnie nie przebywały w szpitalach, a dzięki szczepieniom przeciwko rotawirusom przynajmniej te pobyty będziemy mogli znacznie ograniczyć – zaznaczyła specjalistka.

Uczniowie wracają do szkół. Wirusolog: Decyzję można zmienić

Rząd zdecydował, że dzieci z klas I-III powrócą do szkół. – Z decyzją o ostatecznym powrocie do tradycyjnego nauczania należy poczekać do momentu...

zobacz więcej

Szczepienia w innych krajach


Rotawirusy wywołują infekcje, które na ogół przebiegają z ostrymi biegunkami, wymiotami i gorączką, co często prowadzi do ciężkiego odwodnienia, szczególnie groźnego u najmniejszych dzieci. Każdego roku z powodu ciężkich infekcji rotawirusowych ok. 50 tys. dzieci trafia do szpitala. Nieraz razem z dzieckiem chorują całe rodziny – rodzice, rodzeństwo, dziadkowie.  

Zobacz także: Ich życie zależy od dostaw prądu

Przeciwko rotawirusom dzieci są już od wielu lat szczepione w: Austrii, Belgii, Estonii, Finlandii, Grecji, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech. Z doświadczeń tych państw wynika, że jedynie powszechne, bezpłatne szczepienia przeciw rotawirusom są gwarancją najwyższego odsetka zaszczepionych dzieci, a tym samym największych efektów populacyjnych, podkreślają eksperci. 

 

źródło:

Zobacz więcej