RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Młody waleń biskajski u wybrzeży USA. Naukowcy zachwyceni [WIDEO]

Oddział ds. zasobów dzikiej przyrody Departamentu Zasobów Naturalnych stanu Georgia (Wildlife Resources Division of the Georgia Department of Natural Resources) udostępnił nagranie przedstawiające walenia biskajskiego i jego młode pływające u wybrzeży właśnie tego amerykańskiego stanu. Ssak ten należy do krytycznie zagrożonych gatunków.

Blisko 300 waleni utknęło na mieliźnie u wybrzeży Tasmanii

Naukowcy planują przeprowadzić operację ratowania około 270 waleni, które utknęły na mieliźnie na zachodnim wybrzeżu australijskiej wyspy Tasmania...

zobacz więcej

Ten dorosły wieloryb ma 14 lat i jest to jego pierwsze znane naukowcom młode. To także 13. młody  waleń biskajski, który pojawił się do tej pory u wybrzeży Georgii.

Według Obrońców Dzikiej Natury (Defenders of Wildlife) to najlepszy od lat okres rozmnażania się zagrożonych gatunków. Dział ds. zasobów dzikiej przyrody przypomniał o przepisach federalnych, które zabraniają zbliżania się do tych zwierząt.

– Proszę zauważyć, że przepisy federalne zabraniają zbliżania się lub przebywania od walenia biskajskiego w odległości o 500 jardów (457 m). Regulacje te dotyczą statków i samolotów (w tym dronów), a także osób korzystających z innych jednostek pływających, takich jak kajaki i skutery wodne – wyjaśnił jeden z przedstawicieli organizacji.

Walenie baskijskie są wśród najbardziej zagrożonych wielorybów na świecie.

źródło:
Zobacz więcej