RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Silne śnieżyce nie odpuszczą. Nadciągają zamiecie i mróz, nie tylko na wschodzie

Prognoza pogody – wtorek 26 stycznia. W nocy będzie niebezpiecznie (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Prognoza pogody – wtorek 26 stycznia. W nocy będzie niebezpiecznie (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Prognoza pogody na wtorek nie zapowiada zmniejszenia opadów śniegu. Głęboki niż Lars przesuwa się co prawda na północ, jednak nadal będzie odczuwalny na terenie Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią oraz zawiejami i zamieciami śnieżnymi. Dotyczą nie tylko wschodnich, ale także innych części kraju.

Ich życie zależy od dostaw prądu. Koszmarne śnieżyce wstrzymują pracę respiratorów

Od poniedziałkowego popołudnia mieszkańcom kilku regionów kraju, zwłaszcza na wschodzie, dają się we znaki potężne opady śniegu. Nad ranem bez...

zobacz więcej

Od poniedziałku w województwach podkarpackim, lubelskim i podlaskim spadło miejscami nawet 40 cm śniegu, a jego opady wcale nie ustają. We wtorek meteorolodzy przewidują na tych terenach dodatkowo zawieje i zamiecie śnieżne, które obejmą także wschodnią część Mazowsza.

Grubość pokrywy śnieżnej może wzrosnąć o blisko 30 centymetrów. Prędkość wiatru może osiągnąć 40, a w porywach do 65 kilometrów na godzinę, co będzie powodować zamiecie i zawieje śnieżne – ostrzega IMGW. Alerty drugiego stopnia obowiązują do godziny 23.00.

Nieco łagodniejsze ostrzeżenia, pierwszego stopnia, wydano dla środkowej części Mazowsza, zachodniej części województwa podlaskiego i wschodniej części warmińsko-mazurskiego. Tam przewiduje się opady śniegu, miejscami o natężeniu umiarkowanym, oraz zawieje i zamiecie śnieżne. Prędkość wiatru wyniesie 35, a w porywach 60 kilometrów na godzinę. Grubość pokrywy śnieżnej w ciągu 12 godzin może zwiększyć się tam o 15 centymetrów.

Opady zamarzną na drogach i chodnikach


Szczególną ostrożność muszą zachowywać kierowcy i piesi. Śliskich jezdni i chodników mogą się spodziewać szczególnie mieszkańcy Małopolski i Śląska. Tam po opadach mokrego śniegu będą zamarzały nawierzchnie dróg i chodników. Temperatura na tym obszarze będzie się wahać od -2 st. C do -4 st. C. Nowe ostrzeżenia IMGW przed marznącymi opadami śniegu dotyczą województw małopolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Alert pierwszego stopnia obowiązuje od wtorkowego wieczora do godzin porannych w środę.

Zawieje i zamiecie, obfite opady śniegu. Atak zimy w Polsce

zobacz więcej

W nocy z wtorku na środę temperatura minimalna wyniesie od -5 do -1 st. Celsjusza. Cieplej będzie na północy kraju – od 0 do 1 st.C, a najzimniej w rejonach podgórskich Karpat – od -11 st.C do -8 st.C.

Jaka pogoda w środę 27 stycznia?


W środę Polska nadal będzie w zasięgu niżu Lars, dodatkowo napływać będzie chłodne powietrze polarne morskie.

Nad morzem oraz po południu na Dolnym Śląsku możliwe będą rozpogodzenia, choć większość kraju będzie silnie zachmurzona. Opady śniegu w środę wystąpią głównie w centrum i na wschodzie. W części kraju termometry nadal będą wskazywać poniżej zera: temperatura maksymalna od -2 stopni Celsjusza wschodzie do 2 stopni na zachodzie kraju, a nad morzem miejscami nawet trzy kreski powyżej zera.

źródło:
Zobacz więcej