RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Schetyna atakuje Budkę. „Walka podjazdowa prowadząca do puczu w PO” [WIDEO]

Były przewodniczący PO Grzegorz Schetyna udzielił kolejnego wywiadu, w którym zaatakował obecnego szefa tej partii Borysa Budkę. Mówił m.in. o marazmie i spadającym poparciu dla PO. – Zamiast zająć się Polską, wspierać rząd w walce z koronawirusem, PO prowadzi wojenkę buldogów pod dywanem. Schetyna walczy z Budką. Wybrał zapewne walkę podjazdową prowadzącą do politycznego puczu wewnątrz tej partii. Donald Tusk wspiera różne frakcje i nawet nie złożył życzeń na 20-lecie PO. Mamy totalny bajzel w tej partii – ocenił w rozmowie z tvp.info poseł PiS Jan Mosiński.

Najnowsze sondaże. Zaskakująca sytuacja PiS, potężny problem Budki

Koronawirus przyniósł niespotykany i absolutnie zaskakujący kryzys. Gospodarka stanęła, sklepy i restauracje zamknięto, tysiące Polaków choruje, a...

zobacz więcej

Schetyna: Jestem w stanie brać odpowiedzialność za 19 lat PO, za ostatni rok nie


„Oczekuję więcej aktywności i skuteczności, żeby Platforma Obywatelska miała lepszy wynik sondażowy. Ja ją zostawiałem, kiedy miała 31 proc. poparcia, kiedy wygrała w Senacie, a wcześniej obroniła wszystkie miasta w wyborach samorządowych. To historia. Borys Budka to otrzymał i dzisiaj, po roku można zapytać, gdzie jest PO, jakie ma poparcie społeczne, jaki ma pomysł polityczny na wygranie następnych wyborów” – mówił były przewodniczący PO Grzegorz Schetyna w TVN24. „Jestem w stanie odpowiadać, brać odpowiedzialność, co robię bardzo chętnie i twardo za ostatnie 19 lat. Za ostatni rok niech biorą odpowiedzialność ci, którzy taką politykę prowadzą, podejmują decyzje i są za nie odpowiedzialni” – dodał były lider PO.

Zobacz także: Początek końca PO? „Tusk jako pług śnieżny Schetyny przeciwko Budce” [WIDEO]

Mirosław Suchoń z KO: Głos Grzegorza Schetyny jest ważny


Po odejściu Joanny Muchy z Koalicji Obywatelskiej do Polski 2050 Szymona Hołowni krytyka Borysa Budki nasila się. Podczas okupacji sali plenarnej Sejmu pod koniec 2016 roku Mucha śpiewała piosenkę „Znowu z puczem mi nie wyszło”. Stała się ona potem hitem w mediach społecznościowych. Czy odejście Muchy może zachęcić Schetynę do dokonania „politycznego puczu” w PO? – To są zupełnie inne czasy, o zupełnie inne sprawy chodziło. Do czego zmierza Grzegorz Schetyna? Trzeba byłoby zapytać Grzegorza Schetynę. W każdej formacji politycznej taka dyskusja wewnętrzna i spór wewnętrzny trwa. Ważne jest, żeby chodziło o program, kierunki, a nie skupianie się na stołkach. Przez 19 lat Grzegorz Schetyna w taki czy inny sposób miał wpływ na to, w jaki sposób funkcjonuje Platforma Obywatelska. Był ważnym członkiem partii, ministrem, marszałkiem Sejmu, więc ten wpływ miał. Dzisiaj, kiedy przewodniczącym jest Borys Budka, oczywiście ten wpływ jest mniejszy. Obserwuję to z zewnątrz, jako poseł Nowoczesnej, koalicjanta PO; ten głos Grzegorza Schetyny jest ważny – odpowiedział poseł Koalicji Obywatelskiej Mirosław Suchoń.

Kazimierz Smoliński z PiS: Mucha może wbić nóż w plecy swojej byłej partii


– Jeżeli tropem Joanny Muchy pójdą inni, a tak się o tym mówi nawet w PO, to wtedy nie Grzegorz Schetyna, a była minister sportu może wbić nóż plecy swojej byłej partii i przyciągnąć wielu polityków do Szymona Hołowni. Widać wyraźnie, że stawia na niego Donald Tusk i wielu komentatorów z zaplecza biznesowego. Są zainteresowani, żeby nastąpiła zmiana – ocenił poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński.

Schetyna krytykuje Budkę. „Platforma tkwi w marazmie”

Grzegorz Schetyna krytykuje obecne władze Platformy Obywatelskiej. W TVN24 stwierdził, że przewodniczący Borys Budka musi być bardziej aktywny. Gdy...

zobacz więcej

Jan Filip Libicki z PSL: Trudno dyskutować z faktami, które przytacza Schetyna


– Grzegorz Schetyna przypomina pewne fakty, z którymi trudno dyskutować. Wyniki PO były takie, jak mówi, kiedy ją oddawał. Na pewno Schetyna miał jakąś wizję, w którą chce prowadzić PO, i na pewno był silnym liderem. Wtedy nie było wątpliwości, kto jest liderem Platformy Obywatelskiej. Wszyscy wiedzieli, że jest nim Schetyna. Dzisiaj nie wiemy, kto jest liderem PO. Czy tym liderem jest Borys Budka? Czy tym liderem jest Rafał Trzaskowski, który zdobył 10 mln głosów w wyborach prezydenckich? Czy jest nim Cezary Tomczyk, a może mój kolega senacki marszałek Tomasz Grodzki? – pytał retorycznie senator PSL Jan Filip Libicki.

Zobacz także: Trzaskowski tłumaczy się po krytyce Schetyny. „W PO trwa wojna o dowodzenie” [WIDEO]

Andrzej Szejna z SLD: Permanentny spór o przywództwo


– Na pewno mamy do czynienia z permanentnym sporem o przywództwo. Widzieliśmy to wielokrotnie w różnych partiach politycznych na różnych etapach. Prawdopodobnie Schetyna chce podważać przywództwo Borysa Budki. Nie wiem, czy chce wrócić na funkcję przewodniczącego. Nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki. Nie jest to dobre dla Platformy Obywatelskiej, że skupia się na sporach personalnych o przywództwo zamiast skupić się na własnym programie – przekonywał poseł Lewicy Andrzej Szejna.

Norbert Kaczmarczyk z PiS: Dojdzie do podziału PO


– Uważam, że Platforma Obywatelska podzieli się na mniejsze ugrupowania. Może taki jest cel, zamiar. Ten elektorat skupi się wokół którejś z mniejszych partii. Większość elektoratu może przejść do Szymona Hołowni. Borys Budka i Grzegorz Schetyna mogą być częścią jakiejś mniejszej partii, która wchodziłaby w skład jakiejś koalicji z Szymonem Hołownią. Nie uważam, żeby to, co się dzieje było przypadkowe. Taka próba była dokonywana już w poprzedniej kadencji, kiedy to Nowoczesna miała 30 proc. w niektórych sondażach po wyborach parlamentarnych. „Nowym Donaldem Tuskiem” miał być Ryszard Petru. Najpierw wydawało się, że tak będzie, ale nie udźwignął tej roli. Teraz Platforma Obywatelska, Nowoczesna szukają nowego lidera totalnej opozycji. W tym momencie na prowadzenie wysuwa się Szymon Hołownia ku niezadowoleniu Grzegorza Schetyny i Borysa Budki – analizował poseł PiS Norbert Kaczmarczyk.

źródło:
Zobacz więcej