RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Rzecznik WOT: Tak, karabinek Grot zagraża i to bardzo. Żołnierzom przeciwnika [WIDEO]

– To jest naprawdę bardzo dobra konstrukcja, którą wysoko oceniamy i oczywiście ciągle modyfikujemy. Wyeliminowaliśmy bardzo wiele niedomagań, które są naturalną rzeczą – powiedział na antenie TVP Info rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej płk Marek Pietrzak. – Chcemy, by był to karabinek na światowym poziomie, jeden z najlepszych. Ma on taki potencjał – dodał oficer.

Szef MON o Grotach: Żadna broń nie jest doskonała, ale ta jest sprawdzona

Karabinki Grot nie są zawodne, żadna broń nie jest doskonała, ale to jest polska broń, to jest broń sprawdzona – mówił szef MON Mariusz Błaszczak...

zobacz więcej

Płk Pietrzak odniósł się w rozmowie z TVP Info do artykułu onet.pl, według którego polski karabinek „jest tak zły, że zagraża żołnierzom”. – Tak, zagraża i to bardzo. Żołnierzom przeciwnika – sprecyzował rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Przypomnę, że żołnierze Wojska Polskiego używają dzisiaj 40 520 takich karabinków. Jest to naprawdę duża liczba i przytaczane przypadki niedomagań tego karabinka to są przypadki, które dotyczą tylko dziesiątych części procenta tych karabinków. A wiele z nich zostało już wyeliminowanych w najnowszej wersji – poinformował oficer, wyjaśniając, że jest to już trzecia wersja, która od początku stycznia wchodzi na wyposażenie WOT.

– Już od początku wprowadzania karabinka do wojska założyliśmy, że będziemy bardzo blisko współpracować z Fabryką Broni Łucznik po to, aby go rozwijać – dodał płk Pietrzak

– Na deskach kreślarskich karabinek Grot powstał kilkanaście lat temu, opracowany przez polskich inżynierów, wyprodukowany przez polską fabrykę. Jest naprawdę połączeniem bardzo wielu karabinków tego typu ze światowej czołówki. Chcemy, by był to karabinek na światowym poziomie, jeden z najlepszych. Ma on taki potencjał i zrobimy wszystko, żeby do tego doprowadzić – mówił rzecznik terytorialsów, określając publikację Onetu mianem „pseudoraportów osób, które wyciągają zdjęcia z mediów społecznościowych”.

Płk Pietrzak przyznał, że artykuł Onetu opisujący w negatywnym świetle polską broń jest szeroko cytowany w mediach na Ukrainie. Właśnie ten kraj miał zamiar zamówić karabinki Grot dla swoich żołnierzy. Nie wiadomo, czy teraz kontraktu nie zdobędzie konkurencja. – Zdarzały się już przykłady działań lobbystów wobec tej broni – powiedział.

-> Przeczytaj też: Rzecznik terytorialsów punktuje serię manipulacji Onetu 

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej