RAPORT

Pogarda

Ich życie zależy od dostaw prądu. Koszmarne śnieżyce wstrzymują pracę respiratorów

Ponowny atak zimy – pogoda, wtorek 26 stycznia (fot. PAP/Andrzej Grygiel)
Ponowny atak zimy – pogoda, wtorek 26 stycznia (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

Najnowsze

Popularne

Od poniedziałkowego popołudnia mieszkańcom kilku regionów kraju, zwłaszcza na wschodzie, dają się we znaki potężne opady śniegu. Nad ranem bez prądu pozostawało ponad 80 tys. gospodarstw domowych. Okazuje się, że w czasie epidemii koronawirusa to właśnie od dostaw energii niekiedy zależy nawet życie pacjentów, którzy są leczeni w domu. – Strażacy swoimi agregatami wspierają chorych korzystających m.in. z respiratorów – mówi nam rzecznik podlaskiej PSP mł. bryg. Marcin Janowski.

Zawieje i zamiecie, obfite opady śniegu. Atak zimy w Polsce

zobacz więcej

Województwo Podlaskie w ostatnich godzinach najbardziej doświadcza ponownego ataku zimy.

W rozmowie z portalem tvp.info rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku mł. bryg. Marcin Janowski informuje, że w ciągu ostatniej doby strażacy wyjeżdżali blisko 350 razy do interwencji związanych z silnymi opadami śniegu.

Zimowe utrudnienia


– Interweniujemy głównie w prostych przypadkach: usuwania konarów i drzew blokujących przejazd na drogach, które połamały się pod naporem śniegu. Na szczęście nikt nie został ranny – mówi nam strażak i dodaje, że sytuacja na drogach jest nadal trudna. Część interwencji dotyczyła także zgłoszeń przerw w dostawach prądu – również powodowanych głównie łamiącymi się gałęziami.

Wielki powrót zimy, śnieg i tysiące domów bez prądu. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Niż „Lars” – jak nazwali go niemieccy meteorolodzy – przyniósł obfite opady śniegu, który obecnie najbardziej daje się we znaki mieszkańcom...

zobacz więcej

– Były też mniej typowe wyjazdy, związane z brakiem zasilania. Ludzie korzystający w domu z koncentratorów tlenu, respiratorów i elektronicznych urządzeń wspomagających funkcje życiowe zgłaszali nam problemy. Strażacy swoimi agregatami zabezpieczają dostawy prądu – opisuje mł. bryg. Janowski.

Jednocześnie apeluje do właścicieli budynków wielkopowierzchniowych o odśnieżanie dachów. – Jeśli w kolejnych dniach opady utrzymają się na podobnym poziomie, zalegająca warstwa tak mokrego śniegu może stanowić poważne zagrożenie – przestrzega nasz rozmówca.

Prognoza pogody: śniegu przybędzie


Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed opadami śniegu dla województwa lubelskiego, wschodniej i środkowej części podlaskiego oraz dla wschodniej części Mazowsza. Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed opadami śniegu obowiązuje dla środkowej części Mazowsza, zachodniej części województwa podlaskiego i wschodniej części warmińsko-mazurskiego. Grubość pokrywy śnieżnej może wzrosnąć o 30 centymetrów. Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 23:00.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej