RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Proboszcz pytał bierzmowaną młodzież o Strajk Kobiet. Jest oświadczenie kurii

Ropnica Polska. Spór parafian o Strajk Kobiet (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)
Ropnica Polska. Spór parafian o Strajk Kobiet (fot. Artur Widak/NurPhoto via Getty Images)

Młodzież przystępująca do bierzmowania w Ropicy Polskiej (powiat gorlicki) miała poświadczyć, że nie popiera publicznego promowania aborcji i Strajku Kobiet. Te informacje podzieliły lokalną społeczność i internautów; głos w sprawie zabrała kuria. „Jednym z ważnych elementów przygotowania do sakramentu bierzmowania jest weryfikacja spójności między deklarowaną wiarą kandydatów a podejmowanymi decyzjami i ich zachowaniem” – podkreślono.

Nawołują do podpalania kościołów? Posłanka PO: To nie żadna przemoc

Zwolennicy Strajku Kobiet rozpowszechniają w sieci ilustracje kościołów stojących w płomieniach. „Te grafiki to nie żadna przemoc tylko symbol...

zobacz więcej

Ponieważ sprawa podzieliła mieszkańców miejscowości, sporem zainteresował się lokalny portal gorlice24.pl. Media pokazały wzór oświadczenia, które młodzieży mającej przystąpić do bierzmowania rozdawać miał miejscowy ksiądz. Aby przystąpić do sakramentu trzeba było podpisać dokument, że nie popiera się Strajku Kobiet.

Przypomnijmy więc, że w ramach Strajku Kobiet zakłócano msze święte i niszczono kościoły. Na budynkach świątyń pojawiały się wulgarne napisy związane właśnie z protestami zwolenników aborcji.

Wśród postulatów tych środowisk jest wiele haseł antykościelnych. Strajk Kobiet uderza w naukę Kościoła nazywając ją „zabobonami” i apeluje o „opiekę medyczną, a nie watykańską”, zniesienie lekcji religii w szkołach i wprowadzenie w to miejsce edukacji seksualnej, likwidację tzw. „klauzuli sumienia” oraz powołanie niezależnej komisji ds. pedofilii i ukarania sprawców tych przestępstw, ale wyłącznie w odniesieniu do osób związanych z Kościołem. Na przykład na oficjalnej stronie Strajku Kobiet wśród postulatów walki z pedofilią nie ma odniesień do żadnych innych grup społecznych niż księża katoliccy. Zwolennicy aborcji rozpowszechniają również grafiki przedstawiające płonące świątynie.

Zobacz także ->  Lewica chce twoich praw, nie daj ich sobie odebrać

Apel parafii w Ropnicy o podpisanie oświadczeń wywołał jednak duże poruszenie. Część mieszkańców i internautów wskazywało, że chęć przyjmowania sakramentów i publiczne poparcie antykościelnej narracji są ze sobą sprzeczne. Inni wskazywali, że żadne wydarzenia, do których dochodzi poza terenem kościoła, nie powinny mieć wpływu na przygotowania do bierzmowania.

Teraz Kuria Diecezjalna w Rzeszowie wydała oświadczenie i uściśliła, że proboszcz wymagał podpisania oświadczenia o niepopieraniu tzw. Strajku Kobiet oraz postulatów i żądań sprzecznych z treścią i zasadami wiary katolickiej od trzech osób.

„Proboszcz pomógł im podjąć decyzję”

Nowacka: Kościołów nikt nie atakował

– Pan Kaczyński wyszedł kiedyś w ataku furii na mównicę i zaczął wzywać do obrony wartości, kościołów, których nikt nie atakował (...) – mówiła w...

zobacz więcej

„Do sakramentu bierzmowania w Kościele katolickim mogą i powinny przystępować tylko te osoby, które akceptują prawdy wiary i zasady moralności przez niego głoszone” – wskazał ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

Jak dodał, „za przygotowanie do sakramentu bierzmowania w poszczególnych parafiach odpowiadają księża proboszczowie. Jednym z ważnych elementów przygotowania do sakramentu bierzmowania jest weryfikacja spójności między deklarowaną wiarą kandydatów a podejmowanymi decyzjami i ich zachowaniem”.

Zobacz także -> Amerykańscy biskupi krytykują dekret Bidena

W dokumencie wskazano także: „Proboszcz parafii w Ropicy Polskiej, w związku z wątpliwościami, czy owa spójność występuje u trzech osób z grupy przygotowującej się do przyjęcia bierzmowania, poprosił je o złożenie pisemnych deklaracji potwierdzających ich wybory moralne. Dzięki temu pomógł im podjąć decyzję o przystąpieniu do sakramentu bierzmowania nie tylko w sposób wolny, ale także bardziej świadomy, co zasługuje na uznanie.”

Najpierw apostazja, potem chrzest u znajomych?

Strajk Kobiet nawołuje do palenia kościołów? Zawiadomienie do prokuratury

– To prosta ścieżka prowadząca do terroru politycznego – mówi portalowi tvp.info mec. Jerzy Kwaśniewski, prezes Ordo Iuris. To jego reakcja na...

zobacz więcej

Co ciekawe, to nie jedyny taki spór w ostatnim czasie. W sieci krąży również wpis, który w poniedziałek pojawił się na profilu „Kobiety Lewicy” na Facebooku. Czytamy w nim: „Obrzydliwy skandal w jednej z łódzkich parafii! Ksiądz nie pozwolił zostać chrzestną naszej koleżance tylko dlatego, że dokonała 2 miesiące temu apostazji!”

„Niemożliwe, aby ten wpis był prawdziwy” – komentowała większość użytkowników sieci. Podkreślali, że ktoś, kto publicznie dokonał aktu odejścia z Kościoła i porzucenia wiary religijnej, z pewnością nie domagałby się możliwości pełnienia roli matki chrzestnej.

Zobacz także -> Posłanka przeprasza za słowa o masakrze chrześcijan

We wtorek na profilu „Kobiety Lewicy” pojawiły się kolejny wpis atakujący duchownych i apel, by szanować konstytucję, która gwarantuje wszystkim obywatelom równe prawa. Lewicowe działaczki sugerowały, że nikt nie powinien być pozbawiony prawa do uczestniczenia w sakramentach. Te wpisy także wywołały wśród internautów żywą dyskusję.

źródło:
Zobacz więcej