RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rząd będzie szukał szczepionki poza UE? Chcą tego prawie wszystkie partie w Sejmie

– Poza Konfederacją wszyscy stawiamy sobie ten sam cel, czyli sprawne zaszczepienie jak największej części populacji w naszym kraju, bo to jest jedyny sposób, żeby walczyć z pandemią – powiedział szef kancelarii premiera Michał Dworczyk po spotkaniu na temat szczepień z przedstawicielami wszystkich ugrupowań parlamentarnych.

Dobowy rekord szczepień przeciw COVID-19. Niedzielski przedstawił najnowsze dane

Według najnowszych danych w poniedziałek zostało zaszczepionych 65 tys. osób – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, to...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Jak relacjonował, przedstawiciele rządu przedstawili informacje nt. zaawansowania programu szczepień, a także odpowiadali na pytania. – Pojawiały się niektóre pomysły, które w zderzeniu z rzeczywistością nie mogą być realizowane – dodał.

– Wybrzmiał taki postulat, sformułowany chyba przez przedstawicieli wszystkich środowisk politycznych, aby rząd rozpoczął rozmowy poza Unią Europejską – pomimo porozumienia unijnego – o pozyskaniu szczepionek – mówił szef kancelarii premiera.

– Pojawiła się też – z tych realnych propozycji – ciekawa propozycja posła (Bartosza – przyp. red.) Arłukowicza na temat podawania szczepionek osobom leczonym onkologicznie. To na pewnym etapie, kiedy tych szczepionek będzie więcej, wydaje nam się, że jest do wykorzystania ten pomysł – dodał Dworczyk.

Co z dostawami szczepionek?


– Sytuacja z jest bardzo dynamiczna. Regularnie pojawiają się nowe oferty i propozycje ze strony dostawców. Negocjowaliśmy niedawno dodatkową pulę zakupu szczepionek od Pfizera przez mechanizm europejski. Dzisiaj mamy kolejną ofertę od Moderny, która zadeklarowała, że będzie mogła dostarczyć nam szczepionki w trzecim, a nie w czwartym kwartale – odpowiedział Niedzielski.

– Pojawiają się też nowi producenci, z którymi w ramach mechanizmu europejskiego będziemy podpisywać umowy. W temacie podpisywania umów jesteśmy w ścisłym kontakcie z Komisją Europejską – zakończył minister zdrowia.

źródło:

Zobacz więcej