RAPORT

Pogarda

Szef MON o Grotach: Żadna broń nie jest doskonała, ale ta jest sprawdzona

„Karabinki Grot nie są zawodne, żadna broń nie jest doskonała”(fot. arch.PAP/M.Marek)
„Karabinki Grot nie są zawodne, żadna broń nie jest doskonała”(fot. arch.PAP/M.Marek)

Najnowsze

Popularne

Karabinki Grot nie są zawodne, żadna broń nie jest doskonała, ale to jest polska broń, to jest broń sprawdzona – mówił szef MON Mariusz Błaszczak odnosząc się do publikacji Onetu o raporcie, według którego karabinek „jest tak zły, że zagraża żołnierzom”.

Problemy z karabinkiem Grot? Rzecznik terytorialsów punktuje serię manipulacji Onetu

„Jest tak zły, że zagraża żołnierzom” – tak w serii artykułów Onetu scharakteryzowano karabinek Grot, będący na wyposażeniu Wojsk Obrony...

zobacz więcej

Onet o karabinku Grot


Onet.pl opublikował materiał dotyczący wad karabinka Grot, który ma być wyposażeniem Wojsk Obrony Terytorialnej. Według raportu, który uzyskał Onet, po testach okazało się, że karabinek „jest tak zły, że zagraża żołnierzom”.

\ Według portalu, „Grot” w trakcie podpisywania kontraktu nie miał badań kwalifikacyjnych, które dopuszczałyby go do użytkowania w armii, już na poziomie wstępnych testów wzbudzał wiele wątpliwości, które były ignorowane.

Szef MON, pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, „czy karabinki Grot są rzeczywiście tak zawodne, jak twierdzi portal Onet, czy też nie, czy dane mówią coś innego”, zaprzeczył.

„Żadna broń nie jest doskonała”


– Nie. Nie są, nie są tak zawodne. Żadna broń nie jest doskonała, ta również, ale to jest polska broń, to jest broń sprawdzona. Nie. Nie są zawodne, przeszły testy, są na wyposażeniu Wojska Polskiego. A więc jest, jak sądzę, drugie albo nawet i trzecie dno tego wszystkiego, co się dzieje – powiedział Błaszczak.

Zobacz także: Błaszczak: Schetyna żałośnie kłamie, mówiąc „zero zakupów wojskowych” 

Dodał, że publikacja Onetu „odbiła się też echem w mediach ukraińskich”. – Na portalach ukraińskich są informacje mówiące właśnie o skandalu związanym z tym karabinem. A przypomnę, że Ukraina prowadzi właśnie proces zakupu karabinków właśnie produkowanych na Zachodzie, a więc z kalibrem takim, który dotyczy sprzętu NATO-wskiego – powiedział. Jak dodał, „można by postawić pytanie, o co w tym wszystkim chodzi czy chodzi o właśnie działania lobbystyczne, czy chodzi o nieodpowiedzialność polityków opozycji”.

Gasiuk-Pihowicz pisze o „inwazji” WOT na szpitale i Jaruzelskim. Odpowiedź rzecznika

„Jaruzelski wyprowadził kiedyś żołnierzy na ulice, Kaczyński wprowadza ich do szpitali. »Inwazja« WOT na niektóre mazowieckie szpitale to narażenie...

zobacz więcej

Pytany czy jego zdaniem komuś może zależeć na storpedowaniu kontraktu polsko–ukraińskiego na zakup tych karabinków, ocenił, iż „wszystko wskazuje na to, że taki jest podtekst”. – Ale nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Ja dziwię się postawie polityków Platformy Obywatelskiej, byłego ministra obrony (Tomasza) Siemoniaka i jego zastępcy (Czesława) Mroczka, którzy wczoraj zorganizowali konferencję prasową – powiedział szef MON.

Jednocześnie przypomniał, że karabinek był – według niego – im znany i został oficjalnie przez Mroczka uznany.

W internecie nic nie ginie


– Na szczęście w internecie nic nie ginie, chyba że zostanie ocenzurowane, tak jak w Stanach Zjednoczonych przez firmy technologiczne, myślę tu o Twitterze, który zawiesił konto urzędującego wówczas jeszcze prezydenta Donalda Trumpa. Otóż w internecie można znaleźć certyfikat wystawiony przez Ministerstwo Obrony Narodowej, podpis Mroczka jest na tym certyfikacie dla karabinka Grot na targach w Kielcach w 2014 roku. Obaj panowie byli wtedy na targach, jeden był minister obrony, drugi był jego zastępcą – powiedział szef MON.

A więc o co w tym wszystkim chodzi? Albo panowie wciąż nie mogą pogodzić się z wynikiem wyborów, przegrali te wybory, i taka nienawiść nimi kieruje, albo mówiąc wprost głupota, albo jeszcze coś gorszego. Tak czy owak działają na szkodę Polski, na szkodę obronności naszego kraju i na szkodę polskiego przemysłu zbrojeniowego – powiedział Błaszczak.

„Byli już tacy, co nas o to pomawiali”. Rzecznik WOT odpowiada na pytanie Millera

„Czy prawdą jest, że najbardziej brutalni policjanci bez naszywek z nazwiskami na mundurach to poprzebierani ochotnicy z WOT?” – napisał na...

zobacz więcej

Posłowie KO wyrazili w poniedziałek oczekiwanie, że zwołane zostanie specjalne posiedzenie sejmowej komisji obrony w sprawie nieprawidłowości przy zakupie i funkcjonowaniu karabinka Grot używanego w siłach zbrojnych. Posłowie KO liczą, że minister obrony udzieli informacji na temat wprowadzenia tego karabinka do sił zbrojnych oraz na temat jego sprawności i przydatności dla wojska.

Poseł Mroczek powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że w razie, gdyby informacja nie była pełna, albo nastąpiła blokada informacji KO wniesie o pełną kontrolę NIK w tym zakresie. – Być może zawiadomimy organy ścigania, jeśli ta informacja będzie niepełna z pewnością podejmiemy kontrolę sejmową – zaznaczył b. wiceszef MON.

Zobacz także: Tysiące żołnierzy na walce z epidemią 

Dodał, że Grot to jedna z części niezrealizowanego w całości przez obecnie rządzących programu wyposażenia wojska „Żołnierz przyszłości”, programu technologicznego przyjętego jeszcze przez resort, gdy szefem MON był Tomasz Siemoniak.

„Co trzeci żołnierz dostanie najnowocześniejszy karabinek Grot polskiej produkcji”

Zamówienia kierowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej do polskiego przemysłu zbrojeniowego są wyższe niż kilka lat temu; w tym roku ich wartość...

zobacz więcej

Karabinek za wadliwy uznali żołnierze z jednostki specjalnej GROM – na raport byłego oficera jednostki Pawła Mosznera i jego zespołu, który ujawnia pełen zakres wad karabinka Grot, powołuje się internetowa publikacja. „W konkluzji raportu autorzy apelują o powołanie komisji sejmowej w celu »dogłębnego prześwietlenia sprawy Grota« oraz rozliczenia wydanych na niego publicznych pieniędzy” – napisał w poniedziałek Onet.

Siemoniak powiedział w poniedziałek, że raport Mosznera jest niezwykle bulwersujący i dotyczy zagrożenia życia i zdrowia żołnierzy. Przypomniał, że decyzje w sprawie wprowadzenia karabinka podejmowano w czasach, gdy szefem MON był Antoni Macierewicz. – To pokazuje jak odbywa się modernizacja wojska za czasów PiS: dużo propagandy, dużo hałasu, umowy podpisywane w świetle fleszy frazes o polskim przemyśle obronnym natomiast na sam koniec mamy olbrzymi problem z wadliwym produktem – powiedział b. szef MON.

Karabinek testowany przez producenta


W reakcji na tekst Onet.pl MON zapewniło, że karabinek Grot był testowany przez producenta i przyszłego użytkownika przed wejściem do masowej produkcji i przeszedł wszystkie niezbędne badania kwalifikacyjne pod nadzorem specjalnej komisji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej