RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zmiany w Białym Domu. Czystka w amerykańskich mediach

Według NPR zwolnienia, zmierzały do usunięcia osób lojalnych wobec Trumpa (fot. arch.PAP/CTK)
Według NPR zwolnienia, zmierzały do usunięcia osób lojalnych wobec Trumpa (fot. arch.PAP/CTK)

Pełniąca obowiązki dyrektora generalnego Amerykańskiej Agencji na rzecz Światowych Mediów (USAGM) Kelu Chao zwolniła szefów rozgłośni radiowych nadających programy za granicę. Wśród osób pozbawionych stanowiska znalazł się szef Radia Wolna Europa/Radia Swoboda Ted Lipien.

Biden zapowiedział zjednoczenie USA. Jak oceniają to Amerykanie? [SONDAŻ]

– Spójrzmy na siebie nawzajem nie jako na przeciwników, ale jako sąsiadów – apelował w inauguracyjnym przemówieniu nowy prezydent USA Joe Biden,...

zobacz więcej

Chao zwolniła szefów Radia Wolna Europa/Radia Swoboda, Radia Wolna Azja oraz rozgłośni nadającej programy na Bliski Wschód (Middle East Broadcasting Network). Są to technicznie instytucje prywatne i niekomercyjne, finansowane przez USAGM. Ich szefów mianował w drugiej połowie grudnia ub.r. poprzednik Chao, Michael Pack.

Amerykańskie radio publiczne (NPR), które powiadomiło o zwolnieniach, zaznaczyło, że USAGM odmówiła skomentowania ogłoszonej w piątek decyzji.

W czwartek pozbawieni zostali swych funkcji także dyrektor Głosu Ameryki (VOA) i jego zastępca oraz szefa nadającej na Kubę rozgłośni Office of Cuba Broadcasting. Rozgłośnie te są własnością rządu federalnego.

„Pack w ciągu siedmiu miesięcy sprawowania urzędu zainicjował taktykę spalonej ziemi wobec sieci radiowych rozgłośni, mówiąc konserwatywnym mediom, że musi osuszyć bagno, a jego redakcje są pełne dziennikarzy sprzeciwiających się Trumpowi” – oceniło NPR dodając, że Pack zrezygnował pod presją ekipy Joe Bidena w dwie godziny po objęciu urzędu przez nowego prezydenta.

USA: Biskupi krytykują decyzję Bidena popierającą LGBT

Podpisanie przez prezydenta Josepha Bidena dekretu zapobiegającego dyskryminacji w miejscu pracy, ze względu na orientację seksualną lub tożsamość...

zobacz więcej

Z kolei „New York Times” pisał, że we wrześniu na posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów parlamentarzyści obu partii oskarżyli Packa o podważanie misji USAGM, która obejmuje zwalczanie dezinformacji w takich krajach jak Rosja, Chiny, Korea Północna, Iran i Białoruś.

„Kadencja pana Packa w Amerykańskiej Agencji na rzecz Światowych Mediów była naznaczona znacznymi wstrząsami. Po objęciu stanowiska zwolnił dyrektorów generalnych czterech podległych mu serwisów informacyjnych wraz z ich radą zarządzającą” – napisał nowojorski dziennik.

Według NPR zwolnienia, które miały miejsce w minionym tygodniu, zmierzały do usunięcia osób lojalnych wobec prezydenta Donalda Trumpa. Podkreśliło, że Lipien jako jedyny nie miał powiązań z żadną partią. Wcześniej sprawował funkcję zastępcy dyrektora Głosu Ameryki, a w latach 1981-1993 szefa sekcji polskiej. Od roku 2003 do 2005 był dyrektorem wydziału Eurazji. Miał wieloletnie doświadczenie w pracy w amerykańskich rozgłośniach międzynarodowych.

– Jako były słuchacz programów sekcji polskiej Radia Wolna Europa w PRL-u uzyskałem dostęp do informacji, których reżimowa cenzura chciała nas pozbawić. RWE odmieniła bieg mojego życia i życie milionów ludzi – mówił w grudniu po otrzymaniu nominacji. W opinii NPR Lipien na dwóch blogach występował wcześniej jako ostry krytyk USAGM, Głosu Ameryki i podobnych stacji.

źródło:
Zobacz więcej