RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Schetyna krytykuje Budkę. „Platforma tkwi w marazmie”

Borys Budka (z lewej) i Grzegorz Schetyna (fot. arch.PAP/P.Supernak)
Borys Budka (z lewej) i Grzegorz Schetyna (fot. arch.PAP/P.Supernak)

Grzegorz Schetyna krytykuje obecne władze Platformy Obywatelskiej. W TVN24 stwierdził, że przewodniczący Borys Budka musi być bardziej aktywny. Gdy zostawiałem PO, miała 31 proc. poparcia, obroniła władzę w większość miast samorządowych. Można się zapytać, gdzie jest Platforma teraz – wyliczył Schetyna. Dostało się też Joannie Musze, która odeszła do ugrupowania Szymona Hołowni.

Nowy sondaż. Hołownia coraz bliżej KO, dwie partie poza Sejmem

Liderem na polskiej scenie politycznej jest Prawo i Sprawiedliwość. Najwięcej w ostatnim czasie straciła Koalicja Obywatelska. Coraz lepiej notuje...

zobacz więcej

Od roku przewodniczącym PO jest Borys Budka. Schetyna pytany o recenzję rządów swojego następcy potrzebował chwili na odpowiedź.

– On musi obronić przywództwo swoimi pomysłami i zdolnościami. Mówiłem mu, jak został przewodniczącym, że to ciężka robota. Oczekiwałbym od Borysa więcej aktywności. Gdy zostawiałem PO, miała 31 proc. poparcia, obroniła władzę w większość miast samorządowych. Można się zapytać, gdzie jest Platforma teraz – wyliczył Schetyna.

Jego zdaniem Platforma tkwi od dłuższego czasu w marazmie. – Trzeba realizować własne pomysły i pokazać godną dla PiS alternatywę – podkreślił

Jak to zrobić? Jego zdaniem należy lepiej wykorzystać Senat. – Większość demokratyczna daje ogromną przestrzeń do tworzenia polityki. Nie doceniamy pracy senatorów, a oni są bardzo racjonalnie prowadzeni przez marszałka Grodzkiego i przewodniczącego Bosackiego – powiedział.

Mucha: Żałuję, że poparłam Budkę. Mówi o „chorobach Platformy”

Żałuję, że poparłam Borysa Budkę w wyborach na szefa Platformy Obywatelskiej – oznajmiła w rozmowie z Onetem posłanka Joanna Mucha, która zasiliła...

zobacz więcej

Tymczasem w zeszłym tygodniu polska polityka żyła odejściami z KO. Z klubem parlamentarnym pożegnał się senator Jacek Bury i Joanna Mucha. Z przytupem z partią pożegnała się związana z PO od blisko 18 lat była minister sportu w rządzie Donalda Tuska.

Dziwię się, że ludzie, którzy zawdzięczają PO tak wiele, potrafią zachować się w taki sposób. Rozstania nie muszą być aksamitne, ale nie trzeba atakować własnej przeszłości – skomentował.

Oboje politycy odeszli do Polski 2050 Szymona Hołowni.

Opozycja musi ze sobą współpracować. Mnie udało się zbudować Koalicję Obywatelską, później Koalicję Europejską, a także wspólną listę, która wygrała wybory do senatu. Gdyby wtedy udało się powtórzyć to w wyborach do Sejmu, to dziś PiS by nie rządził – zakończył Schetyna, dodając, że nie będzie możliwe odsunięcie Zjednoczonej Prawicy od władzy bez współpracy wszystkich najważniejszych opozycyjnych ugrupowań.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej