RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Proste testy na koronawirusa do wykonywania w domu. Niemcy chcą zmienić przepisy

Czym będą różniły się takie testy? (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)
Czym będą różniły się takie testy? (fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK)

Niemcy chcą tak zmienić prawo, by umożliwić sprzedaż testów do samodzielnego przeprowadzania – informuje Deutsche Welle. Jest jednak kilka przeszkód.

Niemcy kupiły nowe lekarstwo na COVID-19

Niemcy zakupiły nowe lekarstwo przeciw koronawirusowi. Jest oparte na zasadzie działania przeciwciał. Do Niemiec trafi 200 tys. dawek tego...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Stacja podaje, że taką regulację przygotowuje niemieckie Ministerstwo Zdrowia, które chce zmienić przepisy w rozporządzeniu dot. wydawania produktów medycznych.

Wszystko po to, by wszyscy zainteresowani mogli sami zakupić szybki test antygenowy na COVID-19 i wykonać go w domowych warunkach. DW przypomina, że testy obecnie wykonywane są tylko przez lekarzy i pracowników placówek medycznych, opiekuńczych i oświatowych.

„Ważną rolę w walce z pandemią odgrywać będą w przyszłości testy wykonywane na własny użytek przez laików” – napisano projekcie nowelizacji rozporządzenia, co cytuje niemiecka agencja prasowa DPA. „Testy tego typu to czynnik na drodze do optymalizacji strategii testowania w Niemczech” – dodano.

Zobacz też: Niemcy. Pacjent zmarł po reinfekcji

Deutsche Welle twierdzi, że takie rozwiązanie jest problematyczne, bo nie ma jeszcze certyfikowanych testów do użytku prywatnego. „Autorzy nowelizacji mają nadzieję, że zmiana w przepisach zmobilizuje producentów do modyfikacji swojej oferty. Producenci musza zaoferować zestawy testowe, które będą bezpieczne, pewne i łatwe w użytku. Obecna generacja testów antygenowych nie nadaje się do powszechnego stosowania przez laików, bo wymaga pobrania wymazu z gardła lub nosogardzieli” – czytamy.

Niemiecki resort zdrowia chce, żeby domowe testy polegały na pobieraniu wymazów śliny lub z nosa, ale nie na tak głęboko inwazyjnym.

źródło:
Zobacz więcej