RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

COVID-19 prowadzi do chorób psychicznych i uszkodzeń mózgu

Wpływ COVID-19 na organizm wciąż nie jest dokładnie poznany (fot. Pexels)
Wpływ COVID-19 na organizm wciąż nie jest dokładnie poznany (fot. Pexels)

Naukowcy wciąż odkrywają długotrwałe skutki COVID-19. Przeprowadzane są kolejne badania dotyczące pracy mózgu i układu nerwowego. Naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie wykazali, że choroba wywoływana przez koronawirusa prowadzi do chorób psychicznych i uszkodzeń mózgu.

Szczepionka przeciw COVID-19. Francuski instytut zawiesza prace nad jednym z projektów

Instytut Pasteura w Paryżu poinformował w poniedziałek, że zawiesza prace nad jednym ze swych projektów. Projekt ten dotyczy szczepionki przeciwko...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Z badania wynika, że u jednej na osiem osób, u których wykryto COVID-19, zdiagnozowano pierwszą chorobę psychiatryczną lub neurologiczną w ciągu sześciu miesięcy od pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.

Naukowcy wykazali, że w przypadku pacjentów z historią chorób psychiatrycznych lub neurologicznych ponowne na schorzenia może zapaść jedna na trzy osoby. W artykule w brytyjskim dzienniku „The Guardian” wskazano, że badania te wymagają jeszcze dodatkowych analiz.

Elektroniczna dokumentacja


Eksperci wyciągnęli wnioski na podstawie elektronicznej dokumentacji medycznej do oceny 236 379 hospitalizowanych i nie hospitalizowanych pacjentów w USA z potwierdzoną diagnozą COVID-19, którzy przeżyli chorobę. Porównano ich z grupą, u której zdiagnozowano grypę, oraz pacjentami, u których zdiagnozowano infekcje dróg oddechowych. Badanie przeprowadzono w okresie od 20 stycznia do 13 grudnia 2020 roku.

The Prince's Trust przeprowadziło natomiast ankietę, w której ponad połowa młodych Brytyjczyków w Yorkshire przyznała, że w pandemii na skutek ograniczeń pogorszył się ich stan zdrowia psychicznego. Badaniem objęto nastolatki oraz młodych dorosłych w wieku od 16. do 25. roku życia – informuje BBC News. Aż 56 proc. z nich przyznało, że odczuwa pogorszenie zdrowia psychicznego. Co drugi narzekał na lęk, a 18 proc. ankietowanych oświadczyło, że „nie jest w stanie zmagać się z życiem”. Dwie trzecia badanych wskazywało też, że z powodu ograniczeń społecznych „zatraciło poczucie bycia młodym człowiekiem”.

– Pandemia dewastuje zdrowie psychiczne ludzi młodych – twierdzi Clare Crabb z The Prince's Trust. Jej zdaniem spowodowane jest to zakłóceniami w edukacji, izolacją od rówieśników i przyjaciół oraz trudnościami na rynku pracy. A to sprawia, że wielu ludzi młodych obawia się przyszłości.

Czytaj więcej: Nowe mutacje koronawirusa: Więcej zakażeń na Wyspach, niepokój w Brazylii i RPA

źródło:
Zobacz więcej