RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Twitter chce walczyć z dezinformacją

Twitter był krytykowany za zawieszenie konta Donalda Trumpa (fot. Pexels)
Twitter był krytykowany za zawieszenie konta Donalda Trumpa (fot. Pexels)

Twitter poinformował, że uruchomił nową funkcję o nazwie Birdwatch – forum do walki z dezinformacją, które ma pomóc moderować i oznaczać fałszywe tweety.

Telefon eksplodował. Nastolatek z poparzeniami trafił do szpitala

Nastoletni chłopak został dotkliwie poparzony na skutek eksplozji baterii ładującego się telefonu. Taką informację przekazało w poniedziałek...

zobacz więcej

„Birdwatch pozwoli ludziom identyfikować informacje w tweetach, które ich zdaniem wprowadzają w błąd lub są fałszywe, i zamieszczać wpisy, które dostarczają kontekstu informacyjnego” – napisał w komunikacie prasowym Keith Coleman, wiceprezes Twittera. „Uważamy, że to rozwiązanie pomoże nam szybko reagować, gdy wprowadzające w błąd informacje będą się rozprzestrzeniać” – dodał.

Nowa funkcja ma nakłaniać użytkowników, w podobny sposób jak w Wikipedii, do oznaczania tweetów potencjalnie wprowadzających w błąd lub fałszywych. Projekt początkowo będzie dostępny tylko dla niewielkiej grupy użytkowników, ale Coleman zapewnił, że firma chciałaby, aby docelowo nowe narzędzie było dostępne bezpośrednio w tweetach dla „globalnej społeczności Twittera”.

„Wiemy, że na początku może być bałagan i czasami mamy problemy, ale uważamy, że jest to system, który warto wypróbować” – podkreślił.

W ciągu ostatniego roku Twitter zmagał się ze zwiększoną presją, aby zająć się dezinformacją na platformie. Oprócz usuwania wpisów stosował etykietowanie lub dodawanie kontekstu poniżej tweetów, które rozpowszechniały fałszywe informacje.

W marcu ubiegłego roku, w obliczu zalewu dezinformacji na temat pandemii, serwis zaczął usuwać „prowadzające w błąd i potencjalnie szkodliwe treści” dotyczące COVID-19. W maju wprowadził etykiety oznaczające tweety, które zawierały teorie spiskowe na temat pochodzenia choroby wywoływanej przez koronawirusa i fałszywych leków.

źródło:

Zobacz więcej