RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pogoda na wtorek. Intensywny śnieg i zawieje

Warunki na drogach są trudne (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Warunki na drogach są trudne (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

W nocy nadal padał intensywny śnieg na wschodzie Polski. Dodatkowo wiatr będzie powodował zamiecie i zawieje śnieżne – przekazała synoptyk IMGW Edyta Socha. Miejscami spadło nawet kilkanaście centymetrów świeżego śniegu. Taka pogoda utrzyma się też we wtorek.

Wielki powrót zimy, śnieg i tysiące domów bez prądu. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

Niż „Lars” – jak nazwali go niemieccy meteorolodzy – przyniósł obfite opady śniegu, który obecnie najbardziej daje się we znaki mieszkańcom...

zobacz więcej

W nocy z poniedziałku na wtorek nadal intensywnie padał śnieg na wschodzie kraju: na Podlasiu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, w południowej Małopolsce oraz wschodnim Mazowszu. Miejscami spadło tam nawet do 15 cm świeżego śniegu. Taka pogoda spowodowana jest niżem nazwanym przez meteorologów Lars. To on przynosi intensywne opady śniegu w południowo-wschodniej oraz wschodniej części Polski.

W nocy na terenie woj. mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego opady śniegu nieco osłabły. Najdłużej intensywny śnieg padał na Podlasiu, szczególnie we wschodniej części regionu. Towarzyszyło mu znaczne ograniczenie widzialności – niekiedy do kilkuset metrów.

Na północnym wschodzie nadal będzie wiał wiatr – do nawet 65 km/godz. Dlatego też, mieszkańcy tego obszaru muszą spodziewać się zawiei i zamieci śnieżnych.

Ponadto tam, gdzie spadało już wcześniej dużo śniegu, który zdążył jednak już trochę stopnieć w ciągu dnia (było około 1 st. C) – w nocy przy minusowej temperaturze pojawiły się oblodzenia. Na to muszą szczególnie uważać kierowcy. – Natomiast najgroźniej będzie na wschodzie Polski– poinformowała synoptyk.

Także we wtorek na wschodzie będzie padać śnieg. – Miejscami będą występować opady śniegu. Więcej ich będzie na wschodzie kraju – w tym najsilniej na północnym-wschodzie. Tam przyrost pokrywy śnieżnej do około 10 cm – przekazała synoptyk.

IMGW prognozuje temperaturę od minus 4 stopni Celsjusza na południowym wschodzie kraju, przez 0 w centrum do 2 stopni na północnym zachodzie.

źródło:
Zobacz więcej