RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dekomunizacja na uczelniach. Min. Czarnek: Prowadzimy postępowania dyscyplinarne

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (fot. PAP/Paweł Supernak)
Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (fot. PAP/Paweł Supernak)

Prowadzimy kilka postępowań dyscyplinarnych wobec rektorów, którzy zataili swoją współpracę z SB – oświadczył minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Popiół, diament, partyzantka i likwidacja rabusia komunisty

Rabusie robią mieszkanie. Mają pecha natrafić żołnierza, wywiązuje się strzelanina, ginie bandyta. W normalnych okolicznościach bohater byłby, no...

zobacz więcej

Szef MEiN był pytany w Telewizji Republika przez jednego z widzów o to, „czy w szkolnictwie, szczególnie wyższym, potrzebna jest szeroko pojęta dekomunizacja, bo wielu wykładowców zaczynało swoje kariery za czasów PRL”.

– To jest pomieszanie pojęć. Dekomunizacja to usunięcie z uczelni agentów służby bezpieczeństwa i ewentualnie nawet bliższych współpracowników służby bezpieczeństwa, a nie tych, którzy kształcili się w PRL-u. Dekomunizacja w czystej postaci jest już niestety czasem przeszłym i niedokończonym, bo myśmy jej nie przeprowadzili w naszym kraju – powiedział Czarnek.

– Minęło już 31 lat i tych byłych agentów SB jest coraz mniej. Tymczasem ustawy lustracyjne funkcjonują. My prowadzimy nawet kilka postępowań dyscyplinarnych wobec rektorów, którzy gdzieś zataili swoją współpracę z SB. Na pewno nie dotyczy dekomunizacja osób, które kształciły się w PRL, bo nie na tym ona polega – dodał minister.

Czytaj więcej: Współpracownik Bońka „rozpracowywał Jana Pawła II”. „Przedziwna zmowa milczenia”

źródło:

Zobacz więcej