RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Galerie zostaną otwarte? Wiceminister nie wyklucza: W zaostrzonym reżimie sanitarnym

Według nieoficjalnych informacji, w najbliższych dniach premier poluzuje obostrzenia dot. galerii handlowych(fot. PAP/Wojtek Jargiło)
Według nieoficjalnych informacji, w najbliższych dniach premier poluzuje obostrzenia dot. galerii handlowych(fot. PAP/Wojtek Jargiło)

Tylko nagłe pogorszenie sytuacji epidemicznej będzie przeciwskazaniem, by w najbliższym czasie poluzować obostrzenia epidemiczne i umożliwić Polakom robienie zakupów w galeriach handlowych – potwierdza w rozmowie z portalem tvp.info podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii Olga Semeniuk. Według nieoficjalnych informacji decyzja o częściowym „odmrożeniu gospodarki” ma zapaść i zostać ogłoszona we wtorek lub środę.

Raport o koronawirusie. Tylu zakażeń dawno nie było

Koronawirus w Polsce. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2419 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, to najniższy poziom od...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Wiceminister Semeniuk w popołudniowej rozmowie z RMF FM stwierdziła, że wraz z wicepremierem Jarosławem Gowinem od kilkunastu dni rekomenduje, „by sklepy w galeriach handlowych zostały ponownie otwarte". Wyjątkiem miałyby być „wyspy gastronomiczne” w takich obiektach.

W komentarzu dla portalu TVP Info, wiceminister podkreśla, że dla Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii faktycznie najważniejsza jest ekonomia, ale „bierzemy również pod uwagę, że zdrowa gospodarka jest wtedy, kiedy jest zdrowe społeczeństwo”.

Dlatego, jak podkreśliła, nawet jeśli premier podejmie pozytywną decyzję ws. obostrzeń, to nie ma mowy o liberalnym podejściu do zasad epidemicznych. – Proszę pamiętać, że nawet jeśli zostałaby podjęta decyzja o tym, aby centra handlowe otworzyć, to w zaostrzonym reżimie sanitarnym i z wykorzystaniem protokołów bezpieczeństwa, które był opiniowane przez ministerstwo zdrowia i główny inspektorat sanitarny – ostrzegła.

Naturalnie, jeśli wskaźniki epidemiczne ponownie zaczną wyglądać niekorzystnie, rząd odmrożone sektory gospodarki ponownie zamknie. – Sytuacja jest rozwojowa, zmienia się. Doskonale wiemy, co się dzieje w Europie. To otwarcie, jeśli miałoby nastąpić, to nie będzie już stan permanentny, tylko będzie na bieżąco monitorowane – powiedziała wiceminister. Kolejne ewentualne ruchy rząd będzie opierał o obserwację sytuacji w okresie 10-14 dni. – To jest ten czas, kiedy tak naprawdę wirus, niestety, działa z opóźnieniem, więc to na podstawie tych kolejnych 10-14 dni – od momentu potencjalnego uwolnienia – możemy obserwować sytuację – podsumowała.

Zobacz takżeNowe obostrzenia w Madrycie. Mieszkańców pilnują policja i drony

źródło:
Zobacz więcej