RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Miał kierować gangiem narkotykowym, werbować „muły”. Nigeryjczyk stanie przed sądem

Kurierom organizowano przelot samolotem, opłacano bilety (fot. Shutterstock/ShutterDivision)
Kurierom organizowano przelot samolotem, opłacano bilety (fot. Shutterstock/ShutterDivision)

Za kierowanie zorganizowaną grupa przestępczą zajmującą się m.in. obrotem znaczną ilością kokainy, amfetaminy i metamfetaminy, a także organizowaniem przewozu narkotyków, odpowie wkrótce przed katowickim sądem 46-letni obywatel Nigerii.

Kokaina warta 450 mln euro. Przechwycono największy przemyt w Europie

Belgijska policja federalna przechwyciła w porcie w Antwerpii ponad 11,5 tony kokainy ukrytej w ładunku złomu. Tak dużej ilości narkotyku jeszcze w...

zobacz więcej

O skierowaniu aktu oskarżenia przeciwko obcokrajowcowi do Sądu Okręgowego w Katowicach poinformowała w poniedziałek wieczorem rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Katowicach prok. Marta Zawada-Dybek.

Śledztwo w tej sprawie katowicka prokuratura prowadziła od 2016 r. W grudniu 2018 r. skierowano do sądu pierwszy akt oskarżenia przeciwko czterem obywatelom Polski, z czego dwie osoby oskarżone zostały o udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Narkotyki ukrywano w bagażu. Kurierzy jeździli też „na połyku”


W grudniu 2019 r. i marcu 2020 r. oskarżono kolejne dwie osoby, będące obywatelami Nigerii, które do sprawy zostały zatrzymane w Grecji i Austrii. We wszystkich tych procesach zapadły już prawomocne wyroki. – Jak ustalono w śledztwie, działalność tej grupy przestępczej koncentrowała się na przemycie narkotyków z Ameryki Południowej do Europy Środkowej. Członkowie grupy, w tym oskarżony, wyszukiwali osoby, które pełniły rolę kurierów, często były to kobiety. Organizowano im przelot samolotem, opłacano bilety. Narkotyki były ukrywane w bagażu lub też połykane przez kurierów – wyjaśniła prok. Zawada-Dybek. Osoby, które przemycają narkotyki w przewodzie pokarmowym nazywane są w półświatku „mułami”.

Jeden z kurierów wpadł na lotnisku w Peru


Zgromadzone w postępowaniu dowody wskazują, że oskarżony obywatel Nigerii pozyskał do przemytu kobietę, która z Peru do Polski przewiozła co najmniej 200 gramów kokainy. Prowadził też kolejne działania, zmierzające do przemytu z Peru do Madrytu znacznej ilości kokainy (w tym przypadku mężczyzna, który pełnił rolę kuriera, został zatrzymany na lotnisku w Peru).

Ponadto według śledczych, oskarżony 46-latek organizował przewóz znacznych ilości kokainy, marihuany i metamafetaminy między Czechami i Polską. Jeszcze jeden zarzut zawarty w akcie oskarżenia dotyczy prania brudnych pieniędzy. Mężczyzna został zatrzymany w Niemczech na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania, a potem przekazany polskim organom ścigania 24 czerwca ub. roku. Na rozpoczęcie procesu czeka w areszcie.

źródło:

Zobacz więcej