RAPORT

Tusk kontra Tusk

Śmierć na Tik Toku i „cytrynowy challenge”. Pedagog mówi o szaleńcach w sieci [WIDEO]

Całe Włochy żyją tragiczną śmiercią 10-latki, która zmarła w trakcie wykonywania tzw. „black out challenge” na Tik Toku. O niebezpieczeństwach czekających na dzieci w internecie mówił na antenie TVP Info prof. Mariusz Jędrzejko, pedagog społeczny i socjolog z Centrum Profilaktyki Społecznej. Jak podkreślił, nie dotyczą one tylko tej tragicznej zabawy, która zakończyła się śmiercią. Podał też przykład swojej pacjentki, która w sieci „dała się namówić” na cytrynowe wyzwanie i prawie przypłaciła je życiem.

Podjęła wyzwanie na Tik Toku. 10-latka nie żyje

Tragedią zakończyło się „wyzwanie”, jakie na Tik Toku podjęła 10-letnia Antonella Sicomero z Włoch. Dziewczyna zginęła wskutek uduszenia, zawiązała...

zobacz więcej

Jak opisywaliśmy na portalu tvp.info, 10-latka pochodząca z Palermo wzięła udział w wyzwaniu na Tik Toku – „black out challenge” – które polega na samopodduszaniu się aż do utraty przytomności. Dziewczynka zawiązała sobie na szyi pasek i próbowała nagrać wyzwanie. Straciła przytomność, a po przewiezieniu do szpitala zmarła.

„Szaleńcy w internecie”


Zdaniem prof. Mariusza Jędrzejki, w sieci funkcjonuje coraz więcej szaleńców, a wielcy operatorzy nie są skłonni do ograniczania oczywistych patologii.

Jako przykład istniejących patologii pedagog podał przykład niedawnej podopiecznej.

– Miałem pacjentkę, która dała się namówić w sieci na koncepcję odchudzania polegającą na tym, że codziennie wyciskała do szklanki wody o jedną cytrynę więcej. Miało to poprawić jej skórę, wszystkie inne rzeczy, a skończyło się niemalże tragedią; wylądowała na OIOM-ie – relacjonował gość TVP Info. Jak dodał, w tym przypadku medykom udało się uratować dziewczynę. Problem tkwi w tym między innymi – ocenia ekspert – jak najmłodsi postrzegają śmierć.

Jak dzieci widzą i traktują śmierć


– My, dorośli rozumiemy, czym jest śmierć. Ale dzieci widzą śmierć na ekranie i traktują ją zupełnie inaczej: ona się odbywa, ale w kolejnym odcinku aktor czy aktorka pojawia się po raz kolejny – konstatuje prof. Jędrzejko.

Zobacz także: Dziecko nie przeżyło wegańskiej diety

Dodaje przy tym, że dzieci obserwują popularne „challenges” w mediach społecznościowych i jeśli widzą, że ktoś dzięki nim odnosi sukcesy, to również chcą zostać „bohaterami”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej