RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Patronem 2021 roku w Małopolsce został św. Maksymilian Maria Kolbe

Św. Maksymilian Maria Kolbe został wybrany patronem Małopolski w 2021 r. (fot. PAP/Rafał Guz)
Św. Maksymilian Maria Kolbe został wybrany patronem Małopolski w 2021 r. (fot. PAP/Rafał Guz)

Patronem roku 2021 w Małopolsce będzie św. Maksymilian Maria Kolbe. Taką decyzję podjęto dzisiaj podczas obrad Sejmiku Województwa Małopolskiego.W tym roku przypada 80. rocznica męczeńskiej śmierci franciszkanina w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Franciszek w Oknie Papieskim: okrucieństwo nie skończyło się w Auschwitz, także dziś torturuje się ludzi

– Nie chcę mówić gorzkich słów, ale muszę powiedzieć prawdę. Okrucieństwo jeszcze się nie skończyło w Auschwitz-Birkenau. Także dziś torturuje się...

zobacz więcej

Wniosek w sprawie patronatu św. Maksymiliana Marii Kolbego złożył zarząd Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Ma to związek z przypadającą w tym roku 80. rocznicą męczeńskiej śmierci franciszkanina w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Święcenia kapłańskie


Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 894 r. w Zduńskiej Woli. W 1907 r., razem ze starszym bratem, podjął naukę w małym seminarium franciszkanów we Lwowie, w 1910 r. wstąpili do zakonu, gdzie przyjął imię Maksymilian. W 1912 r. wysłano go na studia do Rzymu, gdzie uzyskał doktorat najpierw z filozofii, a potem także z teologii.

W Rzymie też przyjął święcenia kapłańskie 28. kwietnia 1918 r. Założył tam wraz z kolegami w 1917 roku Stowarzyszenie Rycerstwa Niepokalanej, które po powrocie do kraju szerzył najpierw w środowisku zakonnym, a od 1920 r. także wśród świeckich. Wydawał m.in. w Krakowie miesięcznik „Rycerz Niepokalanej”, którego redakcja przeniosła się później do Grodna, a czasopismo zaczęło pełnić rolę katechetyczną dla masowego czytelnika.

Cisza i skupienie. Samotna modlitwa w celi św. Maksymiliana Kolbego

Papież modlił się w celi Bloku 11 w Auschwitz.

zobacz więcej

Wydawca, miłośnik prasy


W 1927 r. założył pod Warszawą klasztor-wydawnictwo Niepokalanów, który wkrótce stał się znaczącym katolickim ośrodkiem prasowym i wydał kilka wielonakładowych miesięczników. W 1935 r. wydał tani dziennik katolicki – „Mały Dziennik”.

W 1930 r. św. Maksymilian wyjechał do Japonii i zaczął tam wydawać japoński odpowiednik „Rycerza Niepokalanej” , a wkrótce założył także, „Niepokalanów Japoński” . Rozpoczął organizację podobnych ośrodków w Chinach i Indiach. W 1936 r. sprowadzono go do Polski, aby pokierował Niepokalanowem, który stał się największym klasztorem katolickim na świecie.

80. rocznica męczeńskiej śmierci


W klasztorze znajdowało się 700 zakonników i kandydatów. W chwili wybuchu II wojny światowej zakonnicy musieli rozjechać się do domów. 40 razem ze św. Maksymilianem Niemcy aresztowali 19 września 1939 r.

Po powrocie św. Maksymilian zorganizował w klasztorze ośrodek usług dla okolicznej ludności i oddał się pogłębianiu formacji pozostałych przy nim współbraci.

Zobacz także: „Maksymilian Kolbe stał się nie tylko patronem naszych trudnych czasów, ale też symbolem duchowych bohaterstw”

17 lutego 1941 r. znów został aresztowany razem z czterema bliskimi współpracownikami. Przesłuchiwano go na Pawiaku, a w maju przewieziono do Oświęcimia, gdzie stał się numerem 16670 i w powszechnie znanych okolicznościach ofiarował się dobrowolnie na śmierć głodową za współwięźnia, ojca rodziny. Zmarł dobity zastrzykiem trucizny 14 sierpnia 1941 r. W tym roku przypada 80. rocznica jego męczeńskiej śmierci.

Papież Paweł VI ogłosił Maksymiliana Marię Kolbego błogosławionym w 1971 r., a Jan Paweł II kanonizował go 10 października 1982 r.

źródło:
Zobacz więcej