RAPORT

Pogarda

Problemy z karabinkiem Grot? Rzecznik terytorialsów punktuje serię manipulacji Onetu

Na wyposażeniu WOT jest już ponad 40,5 tys. karabinków Grot (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
Na wyposażeniu WOT jest już ponad 40,5 tys. karabinków Grot (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Najnowsze

Popularne

„Jest tak zły, że zagraża żołnierzom” – tak w serii artykułów Onetu scharakteryzowano karabinek Grot, będący na wyposażeniu Wojsk Obrony Terytorialnej. Portal powołuje się przy tym na raport byłego oficera GROM-u Pawła Mosznera, który „ujawnia pełen zakres wad” broni. Do artykułów odniósł się rzecznik WOT płk Marek Pietrzak, który ocenia, że w publikacji postawiono na „clickbaity” zamiast na kwestie merytoryczne. Punktuje przy tym serię manipulacji oraz nieprawdziwych informacji podawanych przez Onet.

„Byli już tacy, co nas o to pomawiali”. Rzecznik WOT odpowiada na pytanie Millera

„Czy prawdą jest, że najbardziej brutalni policjanci bez naszywek z nazwiskami na mundurach to poprzebierani ochotnicy z WOT?” – napisał na...

zobacz więcej

Według raportu, który uzyskał Onet.pl, po testach okazało się, że karabinek „zagraża żołnierzom”. Internetowa publikacja powołuje się na raport byłego oficera jednostki GROM Pawła Mosznera i jego zespołu, który „ujawnia pełen zakres wad karabinka Grot”, uznanego za wadliwy.

Onet o karabinku Grot


„W konkluzji raportu autorzy apelują o powołanie komisji sejmowej w celu »dogłębnego prześwietlenia sprawy Grota« oraz rozliczenia wydanych na niego publicznych pieniędzy” – napisał w poniedziałek Onet.

Według portalu, Grot w trakcie podpisywania kontraktu nie miał badań kwalifikacyjnych, które dopuszczałyby go do użytkowania w armii, i już na poziomie wstępnych testów wzbudzał wiele wątpliwości, które były ignorowane. Do artykułu odniosło się już w poniedziałek Ministerstwo Obrony Narodowej, które podkreśla, że naturalną rzeczą jest występowanie usterek wynikających z użytkowania, zastosowanych materiałów, rozwiązań technicznych i sposobu obchodzenia się z bronią. Resort dodaje przy tym, że współpraca z producentem układa się bardzo dobrze, a w kolejnych partiach zauważone wady są sukcesywnie eliminowane.

Szerzej do sprawy odniosły się Wojska Obrony Terytorialnej, które na wyposażeniu mają już ponad 40,5 tys. karabinków Grot, a do 2026 roku ich liczba wzrośnie do około 70 tys.

„Co trzeci żołnierz dostanie najnowocześniejszy karabinek Grot polskiej produkcji”

Zamówienia kierowane przez Ministerstwo Obrony Narodowej do polskiego przemysłu zbrojeniowego są wyższe niż kilka lat temu; w tym roku ich wartość...

zobacz więcej

„Do tej pory reklamacje dotyczyły 4 proc. egzemplarzy, z czego 3705 dotyczyło tylko i wyłącznie magazynków” – zaznaczono w twitterowym wpisie.

Rzecznik Terytorialsów: Manipulacje portalu Onet


Rzecznik WOT płk Marek Pietrzak w oświadczeniu odniósł się do kilku informacji zawartych w artykułach Onetu, które ocenił jako „najbardziej jaskrawe błędy lub ewidentne manipulacje” autorów publikacji.

Wskazał m.in. na twierdzenie portalu, że „jednym z najpoważniejszych problemów było przegrzewanie się broni w stopniu, który uniemożliwia korzystanie z niej”. Jak zaznacza płk Pietrzak, testy przeprowadzone w listopadzie 2017 roku nie wykazały przegrzewania się karabinka Grot, a temperatura łoża była nawet niższa niż innych nowoczesnych karabinków o podobnej konstrukcji: HK416D czy BERYL. Inną nieprawdziwą informacją – jak zaznacza rzecznik WOT – jest stwierdzenie, że decyzję o wprowadzeniu broni do uzbrojenia wojska podpisał Szef Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, choć powinien dokonać tego szef Sztabu Generalnego WP. Taka konieczność – czytamy w oświadczeniu Wojsk Obrony Terytorialnej – zachodziłaby, gdyby nowe wyposażenie pociągało za sobą konieczność dokonania zmian etatowych w Siłach Zbrojnych, co nie miało miejsca.

Gasiuk-Pihowicz pisze o „inwazji” WOT na szpitale i Jaruzelskim. Odpowiedź rzecznika

„Jaruzelski wyprowadził kiedyś żołnierzy na ulice, Kaczyński wprowadza ich do szpitali. »Inwazja« WOT na niektóre mazowieckie szpitale to narażenie...

zobacz więcej

Obok nieprawdziwych informacji WOT wskazuje także serię manipulacji zawartych w publikacjach Onetu, takich jak „wypadające regulator gazowy oraz tłok broni”, wskazanie incydentalnych przykładów pęknięć iglicy czy pojedynczych przypadków rdzewienia elementów broni jako informacji uwiarygadniających tezę autora publikacji o wadliwości konstrukcji karabinka.

„Usterka dotyczy 0,0125 proc. egzemplarzy”


„Uszkodzenia suwadła i wodzika” w Grotach – do tej pory odnotowano w zgłoszeniach reklamacyjnych pięć takich przypadków, co stanowi 0,0125 proc. użytkowanych w naszych siłach zbrojnych – wyjaśnia WOT. Oprócz tego, w obecnie dostarczanej wersji A2 karabinka zastosowano zmodyfikowany zamek oraz iglicę w związku z problemem pękających iglic – zapewniają Terytorialsi. Zobacz także: Po reportażach TVN uzyskał azyl w Polsce, pobił żonę i uciekł

„Najczęstsza usterka stwierdzoną w karabinku nie została wymieniona w artykule i wiąże się z zerwaniem okładzin napinacza. Do tej pory dokonano wymiany/naprawy w 579 przypadkach. Podatność na zerwanie okładki napinacza została już całkowicie wyeliminowania w nowych wersjach karabinka” – dodaje płk Pietrzak i zaznacza, że broń jest ciągle rozwijana, a producent „bardzo dobrze” reaguje na zgłoszone usterki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej