RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Decyzja UE może przynieść wzrost cen w sklepach internetowych. Wiemy od kiedy

Ma to wyrównać szanse unijnych przedsiębiorców i podmiotów z krajów trzecich (fot. Shutterstock/Natee Photo)
Ma to wyrównać szanse unijnych przedsiębiorców i podmiotów z krajów trzecich (fot. Shutterstock/Natee Photo)

Za niecałe pół roku zmienią się zasady rozliczania podatku VAT od handlu w internecie. Drobne zakupy np. na AliExpress nie będą już zwolnione z podatku – informuje portal prawo.pl. Według serwisu może to spowodować wzrost cen w sklepach internetowych. Zmiany wynikają z dyrektywy unijnej. Jej przepisy muszą być wdrożone przed końcem pierwszego półrocza, aby mogły zacząć obowiązywać 1 lipca.

Handel internetowy w 2020 r. eksplodował. I tak będzie dalej

Handel internetowy w 2020 r. eksplodował, a nasze wydatki sięgnęły 100 mld zł. Polska była jednym z najszybciej rosnących rynków w Europie. Bieżący...

zobacz więcej

Według polskiego rządu wdrożenie nowych rozwiązań ma przyczynić się do wyrównania szans unijnych przedsiębiorców w konkurowaniu w obszarze e-handlu z podmiotami z krajów trzecich – podaje prawo.pl Zniesione zostaną zwolnienia z VAT dla importu towarów w tzw. małych przesyłkach – o wartości do 22 EUR – we wszystkich państwach członkowskich.

Dodatkowo platformy sprzedażowe zostaną obarczone obowiązkiem poboru i zapłaty VAT od określonych transakcji realizowanych za ich pośrednictwem. Nowe obowiązki będą miały platformy sprzedaży w sieci, portale aukcyjne czy nawet portale społecznościowe, na których odbywa się sprzedaż. Może się, więc okazać, że np. Allegro będzie rozliczać VAT za sprzedawców korzystających z usług serwisu.

Jak zaznacza cytowany przez serwis Bartosz Kubista, doradca podatkowy, drastycznie zmniejszone zostaną limity sprzedaży wysyłkowej, do przekroczenia których transakcje te będą mogły być opodatkowane w Polsce. Obecnie limity liczone są odrębnie dla każdego państwa członkowskiego przeznaczenia i wahają się od 35 tys. euro do 100 tys. euro. Po nowelizacji limit zostanie zmniejszony zaledwie do 10 tys. euro i będzie obejmował łącznie wszystkie państwa członkowskie.

Ekspert wskazuje, że efektem zmiany będzie zmuszenie znacznie większego grona przedsiębiorców do rejestracji VAT na terenie państwa przeznaczenia. Pewną próbą zmniejszenia związanych z tym niedogodności ma być wprowadzenie nowej procedury VAT-OSS (One Stop Shop), stanowiącej rozszerzenie procedury MOSS (tzw. Mini One Stop Shop), obowiązującej obecnie w stosunku do usług elektronicznych.

Po zmianach obejmie ona również wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość i umożliwi elektroniczną rejestrację dla tego typu działalności w jednym państwie członkowskim i zbiorcze rozliczenie VAT w jednej elektronicznej deklaracji.

-> Przeczytaj także: Wyłudzali VAT pozorując handel znacznymi ilościami oleju rzepakowego czy kawy 

źródło:

Zobacz więcej