RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Niemiecki polityk: Rząd i DB uchylają się od obowiązku zadośćuczynienia ofiarom Holokaustu

Niemiecka opozycja za wypłaceniem odszkodowania Holendrowi (fot. Florian Gaertner/Photothek via Getty Images; Alexander Vorontsov/Keystone/Hulton Archive/Getty Images)
Niemiecka opozycja za wypłaceniem odszkodowania Holendrowi (fot. Florian Gaertner/Photothek via Getty Images; Alexander Vorontsov/Keystone/Hulton Archive/Getty Images)

– To żenujące, że niemiecki rząd i Deutsche Bahn, uchylają się od obowiązku zadośćuczynienia ofiarom Holokaustu – stwierdził w wypowiedzi dla niemieckiej sieci redakcji RND szef klubu poselskiego partii Lewica Dietmar Bartsch. Niemiecka opozycja stanęła po stronie Holendra, który domaga się odszkodowania od niemieckich kolei Deutsche Bahn za zbrodnie z czasów Trzeciej Rzeszy.

Sprawy karne w Niemczech ws. Holokaustu ciągną się w nieskończoność; „chodzi o grę na czas”

Trzy toczące się w Niemczech postępowania karne wobec żyjących jeszcze osób, którym zarzuca się pomocnictwo w niemieckiej zagładzie Żydów, utknęły...

zobacz więcej

O sprawie amsterdamczyka Salo Mullera donosi portal dw.com. Holender, którego rodzice zostali zamordowani w niemieckim obozie zagłady Auschwitz, napisał w ubiegłym roku list do kanclerz RFN Angeli Merkel. W liście Muller podkreśla, że „Niemcy muszą uznać swoją odpowiedzialność i wypłacić odszkodowanie ofiarom”.

Jak szacują historycy, poprzedniczka Deutsche Bahn z okresu III Rzeszy – Deutsche Reichsbahn – otrzymała za wywożenie holenderskich Żydów do obozów koncentracyjnych w przeliczeniu ok. 16 mln euro. Jeszcze bardziej bulwersuje fakt, że mordowani przez Niemców Żydzi najczęściej musieli sami pokryć koszty transportu.

„Jako Niemiec wstydzę się”


Przedstawiciel niemieckiej Lewicy stwierdził, że francuskie i holenderskie koleje wypłacają zadośćuczynienie rodzinom i ofiarom, które zostały w ich wagonach przewiezione do niemieckich obozów zagłady. „Fakt, że niemiecki rząd i kolej jeszcze tego nie robią, sprawia, że jako Niemiec muszę się za to wstydzić” – dodał Bartsch.

Poparcie dla żądań Holendra wyraziły również FDP i partia Zielonych. Konstantin von Notz z partii Zieloni w wypowiedzi dla RND stwierdził: „To, że ofiary musiały za swoją deportację płacić, było szczególną perfidią ze strony nazistowskiego państwa. Trzeba znaleźć konkretne rozwiązanie na godne uznanie i zadośćuczynienie za to bezprawie dla ocalałych”. W Imieniu liberałów poparcie dla starań o odszkodowanie wyraził odpowiedzialny w klubie poselskim FDP za kulturę pamięci Thomas Hacker.

Zobacz takżeJedna z największych zbrodni Wehrmachtu. Zginęły tysiące ludzi 

źródło:
Zobacz więcej