RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Wielki powrót zimy, śnieg i tysiące domów bez prądu. Najwyższy stopień ostrzeżeń IMGW

W nocy padający mokry śnieg może powodować na drogach oblodzenia (fot. PAP/Darek Delmanowicz)
W nocy padający mokry śnieg może powodować na drogach oblodzenia (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Najnowsze

Popularne

Niż „Lars” – jak nazwali go niemieccy meteorolodzy – przyniósł obfite opady śniegu, który obecnie najbardziej daje się we znaki mieszkańcom Podkarpacia, Lubelszczyzny i wschodniego Mazowsza. Z kolei w nocy przesunie się nad kolejne regiony kraju. Właśnie w województwie podkarpackim spadło najwięcej – nawet 35 cm białego puchu. A to wcale nie koniec opadów, które powodują przerwy w dostawach prądu i łamią gałęzie oraz drzewa. W rozmowie z portalem tvp.info rzecznik podkarpackiej PSP przestrzega i wyjaśnia, ile waży metr sześcienny mokrego śniegu.

IMGW wydaje alerty najwyższego stopnia. Potężna śnieżyca, nawet 35 cm śniegu

IMGW wydał ostrzeżenia – pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia – przed obfitymi opadami śniegu. W niektórych miejscach spadnie nawet do 35 cm...

zobacz więcej

Intensywne opady śniegu są obserwowane głównie w południowo-wschodniej oraz wschodniej części Polski. Niż „Lars” przemieszcza się nad zachodnią częścią Ukrainy i zmierza w kierunku zachodniej Białorusi – zaznacza dyżurny synoptyk IMGW Michał Ogrodnik.

– Front przynosi dużo wilgoci, która na styku z chłodną masą powietrza zalegającą nad Polską daje intensywne opady śniegu. W tym momencie najsilniej pada na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, wschodnim Mazowszu; strefa intensywnego śniegu zaczyna już się nasuwać nad Podlasie – dodaje ekspert.

IGMW: Śnieg nadal będzie niebezpieczny


W związku z przemieszczaniem się niżu i intensywnymi opadami śniegu zostały wydane ostrzeżenia meteorologiczne pierwszego, drugiego lub trzeciego stopnia. Najwyższe ostrzeżenia – trzeciego stopnia – zostały wydane dla obszaru Podkarpacia, w powiatach podgórskich, w rejonie których położone są Bieszczady oraz Beskid Niski.

Na powyższych obszarach spadło już nawet 35 cm śniegu, a lokalnie wartości mogą sięgnąć nawet 40 cm. Strefa opadów w nocy stopniowo będzie się oddalała. – To nie oznacza, że śnieg w dalszym ciągu nie będzie powodował utrudnień – zaznaczył synoptyk. Poinformował, że opadów rzędu 10-15 cm w godzinach nocnych można spodziewać się na Lubelszczyźnie i na Podlasiu, gdzie intensywny śnieg „dopiero będzie przybierał na sile”.

Synoptyk zwrócił również uwagę, że śnieg, który pada przy temperaturze rzędu ok. 0, -1 stopni Celsjusza, jest bardzo mokry i – oprócz standardowych utrudnień na drogach i chodnikach – będzie osiadał na gałęziach drzew i liniach energetycznych, co może powodować m.in. przerwy w dostawach energii elektrycznej.

Śnieżyca na Roztoczu [WIDEO]

Nad Polskę nadciąga niż „Lars” – prognozowane są najsilniejsze od lat śnieżyce, a także zamiecie i zawieje śnieżne. Miejscami spadnie nawet 35 cm...

zobacz więcej

Szczególnie na północnym wschodzie kraju – czyli w Podlaskiem, na wschodnim Mazowszu, ale też częściowo na Lubelszczyźnie – większa prędkość wiatru w połączeniu z opadami śniegu sprzyjać będzie występowaniu zamieci i zawiei śnieżnych – ocenił synoptyk.

Na drogach zaspy, a opadów przybędzie


Dodał, że kierowcy muszą się więc liczyć z ograniczaniem widzialności, a miejscami mogą nawet tworzyć się zaspy.

– Do tej pory najwyższa pokrywa śnieżna zanotowana na stacjach Instytutu to 35 cm, również na obszarze Podkarpacia, ale myślę, że lokalnie tego śniegu na pewno będzie więcej – powiedział Ogrodnik.

Prognoza pogody dla Warszawy


Z informacji IMGW wynika, że opady śniegu w Warszawie będą znacznie słabsze i prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w stolicy nie powinien przekroczyć 5 cm.

– Jednak w dużym stopniu, szczególnie w dzień, będzie to śnieg mokry, padający przy temperaturze dodatniej. Przy ujemnych temperaturach, które będą w nocy, miejscami może być w Warszawie ślisko na drogach i chodnikach – wyjaśnia meteorolog.

Jak dodaje, kierowcy parkujący „pod chmurką” powinni jutro wyjść zdecydowanie wcześniej, bo mogą mieć trochę pracy przy swoich samochodach. We wtorek intensywne opady śniegu możliwe jedynie na wschodnich krańcach województwa podlaskiego. Na termometrach w ciągu dnia będzie od -1 stopnia na wschodzie, przez zero w centrum, 2 stopnie na zachodzie, do 4 stopni Celsjusza na Wybrzeżu.

Powalone drzewa, tysiące domów bez prądu


W poniedziałek kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw domowych na Podkarpaciu było bez prądu z powodu zerwanych przez śnieg linii energetycznych i uszkodzonych stacji transformatorowych. W godzinach popołudniowych liczbę awarii udało się ograniczyć, na dostawy energii czeka nadal jednak 11 tys. domów.

To zabójca samochodów, gdy pada deszcz lub śnieg. Jak z nim walczyć?

– Nim wydacie państwo mnóstwo pieniędzy w warsztacie na naprawę usterek, których prawdopodobnie nie ma w waszym samochodzie, warto sprawdzić, czy...

zobacz więcej

– Strażacy ponad 240 razy wyjeżdżali w związku z intensywnymi opadami śniegu – mówi portalowi tvp.info rzecznik podkarpackiej Państwowej Straży Pożarnej bryg. mgr inż. Marcin Betleja. Przestrzega też przed niebezpieczeństwem.

Ile waży mokry śnieg? Strażak wyjaśnia


Padający w temperaturze około 0 stopni Celsjusza śnieg jest bardzo mokry i lepki, przylega do gałęzi drzew i zalega na dachach.

– Metr sześcienny takiego śniegu waży nawet 800 km. W związku z tym nasz apel do zarządców i administratorów, szczególnie budynków wielkopowierzchniowych, o zatrudnienie specjalistów i zrzucenie śniegu z dachów – podkreśla Betleja.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej