RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Zobaczymy, czy będzie w stanie zjeść". Gdula tłumaczy się ze swoich słów

Poseł uważa, że jego wypowiedź wyrwano z kontekstu (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
Poseł uważa, że jego wypowiedź wyrwano z kontekstu (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

„Postawmy jedzenie obok jego łóżka i zobaczmy, czy będzie w stanie zjeść” – te słowa posła Lewicy Macieja Gduli, to zdaniem ich autora „odpowiedź na haniebne porównanie” i „skandaliczną sugestię” red. Krzysztofa Ziemca. Prowadzący „Strefę Starcia” cytował opinie internautów, którzy porównali głodzenie Polaka w Plymouth do głodzenia więźniów Oświęcimia w celach śmierci. Polityk twierdzi w tweecie do dziennikarza, że jego wypowiedź w naszym artykule wyrwano z kontekstu.

W ten sposób polityk zareagował na tweeta zawierającego link do naszego artykułu informującego o reakcjach na jego wczorajszą wypowiedź. W sprawie wypowiadał się również senator jego partii.

W twitterowej dyskusji z red. Ziemcem poseł Gdula oskarżył TVP o wyrwanie jego wypowiedzi z kontekstu. W artykule cytowanym przez polityka zamieściliśmy materiał wideo zawierający około minuty dyskusji poprzedzającej wspomnianą wypowiedź. Niemożność spożycia pokarmu z talerza, związana jest z wieloma sytuacjami medycznymi. Kilkaset żyjących obecnie w Polsce ofiar wypadków nie umarło m.in. dlatego, że w czasie, gdy byli nieprzytomni, otrzymywali żywność przez aparaturę.

Maciej Gdula o Polaku w śpiączce: Postawmy jedzenie obok i zobaczmy, czy zje

To jest sztuczne podtrzymywanie, jeżeli to jest sytuacja naturalna, to postawmy jedzenie obok jego łóżka i zobaczmy, czy będzie w stanie zjeść –...

zobacz więcej

Taka konieczność nie musi jednak wynikać z utraty przytomności. Wiele osób nie może zjeść obiadu z talerza, ponieważ mają problemy z wchłanianiem pokarmu. np. w wyniku oparzeń dróg oddechowych czy po chemioterapii.

Niektórzy pacjenci przez dłuższy czas, albo nawet do końca życia muszą korzystać z żywienia pozajelitowego, choć nieraz są na tyle zdrowi, że po przeszkoleniu mogą sami sobie przygotowywać mieszanki i je sobie aplikować w domu.

Jak wskazał jeden z internautów, również poseł Lewicy może znaleźć się w sytuacji, która będzie wymagała użycia tej technologii.

-> Przeczytaj także: Poseł Lewicy donosi o „pobiciu” aktywisty LGBT. Ustaliliśmy fakty 

źródło:
Zobacz więcej