RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bez negatywnego wyniku testu nie wjedziesz. Litwa zaostrza kontrolę graniczną

Jedziesz na Litwę? Pamietaj o zrobieniu sobie testu (fot. Paulius Peleckis / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM)
Jedziesz na Litwę? Pamietaj o zrobieniu sobie testu (fot. Paulius Peleckis / Anadolu Agency/ABACAPRESS.COM)

W związku z szerzeniem się nowych wariantów koronawirusa Litwa od poniedziałku zaostrzyła kontrolę graniczną. Wymóg posiadania negatywnego testu i samoizolacji dotyczy osób przybywających z około 200 krajów, w tym z Polski.

Nowe obostrzenia w Madrycie. Mieszkańców pilnują policja i drony

Władze Madrytu podjęły w poniedziałek kolejne kroki w walce z trzecią falą koronawirusa. Ponad 200 funkcjonariuszy policji miejskiej pilnuje...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Na liście znalazły się praktycznie wszystkie państwa europejskie, poza Grecją, Finlandią i częściowo Norwegią .

Jak podaje litewskie ministerstwo zdrowia, osoby przybywające z krajów objętych wzmożoną kontrolą obowiązuje posiadanie negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, wykonanego najpóźniej 48 godzin przed przyjazdem, oraz 14-dniowa samoizolacja .

Rządowa komisja ds. sytuacji nadzwyczajnych zaproponowała w poniedziałek wydłużenie w kraju kwarantanny do końca lutego . Zgodnie z obecnym założeniem kwarantanna ma obowiązywać do końca stycznia. Decyzję w tej sprawie podejmie rząd w środę.

Wprowadzona 7 listopada kwarantanna przynosi pozytywne efekty. Sytuacja epidemiczna w kraju poprawia się. W ciągu ostatnich 14 dni na 100 tys. mieszkańców liczba zachorowań wynosi 527.

Ostatniej dobie w kraju zarejestrowano 541 nowe przypadki koronawirusa, w tym czasie zmarło z jego powodu 15 osób .

Jeżeli dynamika obecnej sytuacji epidemicznej utrzyma się, rząd zapowiada w połowie lutego poluzowanie restrykcji, m.in. otwarcie sklepów i stoków narciarskich oraz częściowe wznowienie nauki w szkołach.

źródło:

Zobacz więcej