RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowe obostrzenia w Madrycie. Mieszkańców pilnują policja i drony

Dodatkowe ograniczenia objęły 16 obszarów w dziewięciu dzielnicach Madrytu (fot. Marcos del Mazo/LightRocket via Getty Images)
Dodatkowe ograniczenia objęły 16 obszarów w dziewięciu dzielnicach Madrytu (fot. Marcos del Mazo/LightRocket via Getty Images)

Władze Madrytu podjęły w poniedziałek kolejne kroki w walce z trzecią falą koronawirusa. Ponad 200 funkcjonariuszy policji miejskiej pilnuje przestrzegania nowych ograniczeń w przemieszczaniu się mieszkańców. Z powietrza ulice stolicy monitorują drony.

Koronawirus w Europie. Kolejne kraje zaostrzają restrykcje

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem część regionów w Hiszpanii ogranicza możliwość zgromadzeń. Od północy w aglomeracji Madrytu zabronione...

zobacz więcej

Nowe restrykcje będą obowiązywały do 8 lutego włącznie – poinformowały władze miasta na stronach internetowych.

Według burmistrza Jose Luisa Martineza-Almeidy, drony mają kontrolować przestrzeganie mobilności mieszkańców na obszarach o największej częstotliwości zakażeń, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się Covid-19. Z powietrza monitorowane będą m. in. obiekty handlowe i rekreacyjne, a także ulice podczas godziny policyjnej.

Policyjne punkty kontrolne na drogach


Od poniedziałku dodatkowe ograniczenia objęły 16 obszarów w dziewięciu dzielnicach Madrytu o największej zachorowalności. W całym stołecznym regionie autonomicznym restrykcje obejmują 56 stref oraz 25 gmin. Ustanowiono też 56 policyjnych punktów kontrolnych na drogach. Lokalne władze wprowadziły godzinę policyjną od 22 do 6 rano. Sklepy, bary i restauracje mają zamykać się najpóźniej o godz. 21. Liczba klientów została ograniczona do 50 proc., z wyjątkiem teatrów, kin oraz ogródków przy restauracjach, gdzie utrzymano limity na poziomie 75 proc. zajętych miejsc. Przy stoliku może usiąść do czterech osób.

Ponad 57 tys. grzywien za nieprzestrzeganie przepisów antykoronawirusowych


Zabronione zostały spotkania, także w przestrzeni prywatnej, osób nie mieszkających pod jednym dachem. Wyjątkiem są osoby wymagające opieki i mieszkające samotnie. Także pary mieszkające oddzielnie będą mogły się spotykać.

Burmistrz zaapelował do ludności o odpowiedzialność i przestrzeganie nowych obostrzeń. Według „AB”, w niedzielę podczas spotkania w kwaterze głównej policji w Madrycie burmistrz przypomniał, że od października 2020 roku policja nałożyła w Madrycie ponad 57 tys. grzywien za nieprzestrzeganie przepisów antykoronawirusowych. W ubiegłą sobotę policja ukarała grzywną ponad 200 osób biorących udział w manifestacji „negacjonistów” pandemii, w większości za brak maseczek oraz nieprzestrzeganie bezpiecznego dystansu.

Według „Vozpopuli”, autonomiczny region Madrytu odnotował w sobotę rekordową liczbę ponad 6100 nowych przypadków Covid-19 oraz 60 zgonów.

źródło:

Zobacz więcej