RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zator lodowy na Wiśle. Blisko stanu alarmowego na Mazowszu

W Płocku i Wyszogrodzie sytuacja nie jest niepokojąca (fot. PAP/Leszek Szymański)
W Płocku i Wyszogrodzie sytuacja nie jest niepokojąca (fot. PAP/Leszek Szymański)

W rejonie Kępy Polskiej (woj. mazowieckie) na Wiśle powstał zator lodowy, który spowodował przybór wody w rzece. Jej poziom wzrósł ponad stan ostrzegawczy i obecnie znajduje się blisko stanu alarmowego. W gminie Bodzanów obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Służby monitorują sytuację.

Alarm powodziowy w Cieszynie. Poziom wód w rzekach wzrasta

Alarm powodziowy ogłosiła w środę w Cieszynie burmistrz miasta Gabriela Staszkiewicz. Ma to związek z silnymi opadami deszczu i wzrostem poziomu...

zobacz więcej

W poniedziałek po południu poziom Wisły w Kępie Polskiej wynosił 497 cm, czyli 47 cm powyżej stanu ostrzegawczego i 3 cm poniżej stanu alarmowego - w tym samym czasie w położonym kilkanaście kilometrów w górę rzeki Wyszogrodzie jej poziom osiągnął 365 cm, czyli 135 cm poniżej stanu ostregawczego, przy stanie alarmowym wyznaczonym tam na 550 cm.

– Przekroczony stan ostrzegawczy na Wiśle w Kępie Polskiej wiąże się z tym, że utworzył się tam na rzece zator lodowy – poinformował w poniedziałek kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim Piotr Jakubowski. Dodał, iż według prognoz, obecny przybór rzeki w rejonie Kępy Polskiej ma utrzymać się do środy, co oznacza, że w tym czasie jej poziom może wahać się między stanem ostrzegawczym a stanem alarmowym.

– W związku z przyrostem wody w rejonie Kępy Polskiej tylko w gminie Bodzanów obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe wprowadzone tam przez wójta – dodał kierownik biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego w starostwie płockim. Jak wyjaśnił, aktualne przewidywania wskazują, iż zator lodowy na Wiśle w okolicach Kępy Polskiej, zwłaszcza przy dodatnich temperaturach w najbliższych dniach, powinien rozładować się samoistnie, co uwolniłoby swobodne spływanie wody w dół rzeki.

– Na chwilę obecną na terenie powiatu płockiego tylko Kępie Polskiej mamy taki przyrost wody w Wiśle. W Wyszogrodzie i powyżej rzeka jest już wolna od pokrywy lodowej, a jej poziom utrzymuje się miejscami znacznie poniżej stanu ostrzegawczego. Także w Płocku sytuacja nie jest niepokojąca. Podobnie jest też w Nowym Duninowie – zaznaczył Jakubowski.

Kierownik biura zarządzania kryzysowego w starostwie płockim podkreślił, że w związku zatorem lodowym i przyborem Wisły w rejonie Kępy Polskiej sytuacja na rzece jest na bieżąco monitorowana.

– Jako powiat razem z gminą Bodzanów na wszelki wypadek zabezpieczyliśmy w Kępie Polskiej odpowiednie materiały przeciwpowodziowe. W remizie, która znajduje się nieopodal wału przeciwpowodziowego, zgromadzone zostały worki, geowłóknina i folia. W pobliżu jest mamy składowany piasek. Wszystko po to, aby w razie potrzeby wzmocnić wał – dodał Jakubowski. 

źródło:

Zobacz więcej