RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nieoficjalnie: Premier ogłosi poluzowanie obostrzeń

Premier Mateusz Morawiecki. Czy informacje dziennikarzy się potwierdzą? (fot. PAP/Piotr Nowak)
Premier Mateusz Morawiecki. Czy informacje dziennikarzy się potwierdzą? (fot. PAP/Piotr Nowak)

Premier Mateusz Morawiecki planuje ogłosić jutro (we wtorek) pierwsze w obecnej fali zakażeń luzowanie ograniczeń gospodarczych – poinformowało RMF FM. Zmiany mają być niewielkie, ale dać pewien impuls związany ze stosunkowo stabilną sytuacją epidemiczną w kraju. Jak czytamy, od 1 lutego mają zostać otwarte sklepy w galeriach handlowych.

Dworczyk: Wtorkowa dostawa szczepionki Moderna odwołana

Otrzymaliśmy informację, że wtorkowa dostawa szczepionki Moderna została odwołana i przesunięta najwcześniej na najbliższy weekend – przekazał szef...

zobacz więcej

Jakie zmiany mają zacząć obowiązywać? Radio wskazuje, że możliwe będzie m.in. otwarcie hoteli dla 25 proc. lub 50 proc. klientów. Sprawa ta jest jednak wciąż analizowana, bo otwarcie hoteli zachęci ludzi do podróży, a tego rząd chce uniknąć.

Mimo wszystko luzowania obostrzeń można się spodziewać, bo liczba zakażeń spada. 

– To daje pewnego rodzaju przestrzeń do zastanawiania się, jakie dalsze kroki wykonywać. Ale musimy brać pod uwagę, że nie żyjemy w próżni, wirus nie zna granic – przekonuje cytowany przez stację minister zdrowia Adam Niedzielski. 

Zobacz także ->  Koronawirus. Pierwsza dama wolontariuszką

Nie ma co natomiast liczyć na otwarcie restauracji i siłowni, podkreśliło też RMF FM.

„Skandaliczne słowa. Nie wierzyłem w to, co słyszę”. Burza po wypowiedzi posła o Polaku

– Postawmy jedzenie obok jego łóżka i zobaczmy, czy będzie w stanie zjeść – powiedział o Polaku w brytyjskim szpitalu poseł Lewicy Maciej Gdula. Ta...

zobacz więcej

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2419 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najniższy poziom od października 2020 roku. Z danych resortu wynika, że ostatniej doby w szpitalach zmarło 38 osób zakażonych COVID-19. Wykonano ponad 19,9 tys. testów.

Wyniki są więc obiecujące, ale zazwyczaj najlepsze dane pochodzą właśnie z niedzieli. W kolejnych dniach doniesienia są przeważnie znacznie poważniejsze niż w poniedziałek.

A jak sytuacja wygląda w innych krajach? „Prezydent Francji Emmanuel Macron ma prawdopodobnie poinformować w środę o decyzji dot. wprowadzenia twardego trzytygodniowego lockdownu w całym kraju” – informuje francenews24.com.

Zobacz także ->  Najnowszy raport o koronawirusie

Izrael zawiesza połączenia lotnicze. W wielu krajach Europy wprowadzane są także nowe restrykcje. Nie zawsze jednak spotykają się ze zrozumieniem. Do  rozproszenia protestujących w Amsterdamie policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych. Od soboty w Holandii obowiązuje godzina policyjna.

Władze  Madrytu podjęły w poniedziałek kolejne kroki w walce z trzecią falą koronawirusa. Ponad 200 funkcjonariuszy policji miejskiej pilnuje przestrzegania nowych ograniczeń w przemieszczaniu się mieszkańców. Z powietrza ulice stolicy monitorują drony.

źródło:
Zobacz więcej