RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Lęk przed nowymi mutacjami wirusa. W których krajach dłużej lockdown i godzina policyjna?

Pandemia koronawirusa nie ustępuje, mimo pierwszych szczepień przeciwko COVID-19. Wiele krajów Europy przedłuża ograniczenia i nakłada nowe. Na całym kontynencie rośnie obawa przed nowymi, bardziej zakaźnymi wariantami wirusa.

Włochy wprowadzą nowe obostrzenia. Część z nich obejmie turystów

Po dzisiejszym głosowaniu w parlamencie włoski rząd będzie mógł przedłużyć stan wyjątkowy wprowadzony w związku z pandemią do 31 stycznia...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Według danych amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa liczba osób, które zmarły na COVID-19 na świecie przekroczyła 2 miliony (2 130 657). Do tej pory odnotowano blisko 100 mln przypadków (99 245 800) zakażeń koronawirusem.

W ostatnich dniach na świecie rejestruje się także przypadki zakażeń nowymi mutacjami koronawirusa, które są bardziej zaraźliwe. Nowe odmiany wykryto w Wielkiej Brytanii, Republice Południowej Afryki i w Brazylii. W wielu krajach Europy nadal obowiązują obostrzenia lub są wprowadzane nowe.

Włochy


Obostrzenia wciąż obowiązują we Włoszech. Jednak na podstawie danych z każdego regionu wprowadzono nowy podział na strefy, który wszedł w życie 24 stycznia. Strefa czerwona obejmuje Sycylię oraz Południowy Tyrol, strefa pomarańczowa znajduje się w takich regionach jak – Lombardia, Kalabria, Sardynia, Lacjum, Liguria, Marche, Piemont, Apulia, Umbria, Dolina Aosty, Abruzja, Friuli-Wenecja Julijska, Emilia-Romania, Wenecja Euganejska, a w strefie żółtej znajdują się – Kampania, Basilicata, Molise, Toskania i Prowincja Autonomiczna Trydentu. Zakaz przemieszczania się między prowincjami dotyczy stref – czerwonej i pomarańczowej. Godzina policyjna obowiązuje od 22:00 do 5:00.

Francja


Szef doradzającej rządowi Francji Rady Naukowej prof. Jean-Francois Delfraissy powiedział w niedzielę, że w kraju prawdopodobnie trzeba będzie wprowadzić kolejny lockdown. Rząd ma o tym zdecydować w środę. Delfraissy wyjaśnił, że surowsze obostrzenia trzeba zastosować z powodu szerzenia się we Francji nowych wariantów SARS-CoV-2, które są bardziej zakaźne niż poprzednio dominująca odmiana.

Godzina policyjna we Francji obowiązuje obecnie od 18:00 do 6:00.

Rząd Francji od niedzieli zaostrzył kontrole graniczne, wprowadzając obowiązek posiadania negatywnego wyniku testu PCR na obecność koronawirusa, wykonanego najpóźniej 72 godziny przez przyjazdem. MSW precyzuje, że test obowiązuje osoby przybywające do Francji samolotami i promami. Obowiązek posiadania negatywnego testu PCR nie dotyczy na razie podróżnych przybywających pociągami i transportem drogowym, ale będą przeprowadzane losowe operacje kontrolne. Wyniku testu nie muszą też przestawiać pracownicy transgraniczni.

Niemcy


Wobec utrzymującego się wysokiego poziomu zakażeń i zgonów kanclerz Angela Merkel i premierzy niemieckich krajów związkowych podjęli decyzję o przedłużeniu do 14 lutego obowiązującego obecnie twardego lockdownu i wprowadzeniu nowych ograniczeń. Zamknięte pozostaną m.in. szkoły i przedszkola, restauracje i puby, teatry i opery, a także duża część placówek handlu detalicznego, z wyjątkiem sklepów spożywczych i aptek.

„Zmarła” na COVID-19. Rodzina zaskoczona, 85-latka wróciła do DPS

Rodzina 85-latki, która „zmarła” na COVID-19, dowiedziała się, że seniorka po chorobie wróciła jednak do domu opieki w Jove w Hiszpanii. To efekt...

zobacz więcej

Rząd federalny i władze krajów związkowych zgodziły się, że co najmniej do 15 marca pracodawcy będą musieli umożliwić swoim pracownikom pracę zdalną wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Wcześniej było to tylko zalecane. Obowiązują także nowe zasady związane z noszeniem maseczek. Na terenie całych Niemiec w komunikacji miejskiej i w sklepach trzeba używać maseczek medycznych lub maseczek z filtrem.

W najbardziej dotkniętych epidemią regionach mogą być wprowadzane dodatkowe obostrzenia, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się mieszkańców. W Bawarii wprowadzono trwającą od godz. 21:00 do 5:00 godzinę policyjną.

Hiszpania


Jak podają hiszpańskie media, trzecia fala pandemii utrzymuje szpitale tego kraju pod presją ze względu na wysoką liczbę zachorowań na COVID-19.Lekarze alarmują o ryzyku „scenariusza natychmiastowego załamania się” systemu sanitarnego.

Wspólnoty autonomiczne wprowadziły w poniedziałek nowe restrykcje. W piątek regionalny rząd Madrytu podjął decyzję ws. nocnego zakazu opuszczania domów i placówek hotelowych. Godzina policyjna rozpoczyna się tam o 22:00, a od 21:00 muszą być zamknięte hotele i inne obiekty handlowe. Zgromadzenia mogą liczyć maksymalnie 4 osoby. Spotkania w domach są jednak zakazane, za wyjątkiem osób współmieszkających. Kraj Basków zamyka wszystkie swoje gminy. Walencja pozwala na spotkania jedynie do 2 osób.

W minionym tygodniu minister zdrowia Hiszpanii Salvador Illa zaapelował, by wraz z nasileniem się zakażeń w większości regionów rządy poszczególnych wspólnot autonomicznych samodzielnie zaostrzały restrykcje epidemiczne bez „oglądania się na rząd” centralny. Sprecyzował, że nowe restrykcje powinny być ogłaszane w regionach zgodnie ustawą rządu o stanie zagrożenia epidemicznego. Ta nie przewiduje jednak możliwości wprowadzenia przymusowej kwarantanny, o którą prosi już prawie połowa regionów.

Ukraina


Złagodzone restrykcje przeciwepidemiczne obowiązują natomiast na Ukrainie. Minister ochrony zdrowia Maksym Stepanow ocenił, że statystyka dotycząca sytuacji epidemicznej jest „dosyć optymistyczna”. Cały kraj znalazł się w tzw. pomarańczowej strefie, a obecne ograniczenia – jak zapowiedział Stepanow – wstępnie obowiązują do 28 lutego. W jego ocenie dzięki obowiązującemu w dniach 8-24 stycznia lockdownowi udało się ustabilizować sytuację, odciążyć szpitale i personel medyczny.

Prezydent Portugalii ogłosił stan wyjątkowy

Prezydent Portugalii Marcelo Rebelo de Sousa ogłosił w piątek wieczorem stan wyjątkowy w związku z nasilającą się epidemią Covid-19. Nowe...

zobacz więcej

Zgodnie z obecnymi zasadami w wydarzeniach masowych może brać udział nie więcej niż 20 osób, otwarte mogą być centra handlowe, kawiarnie, restauracje, siłownie, kina, teatry, muzea, ale obowiązują ograniczenia dotyczące liczby odwiedzających. Można też przeprowadzać wydarzenia religijne. Do szkół poszła także część uczniów.

Portugalia


Od 22 stycznia przez co najmniej dwa tygodnie także w Portugalii nie będą działały szkoły i uczelnie.  W piątek 15 stycznia na terenie całego kraju ogłoszono przewidzianą na co najmniej miesiąc kwarantannę. Zaleca się, by ludzie nie opuszczali domów bez potrzeby, pracowali zdalnie, zamknięto niektóre sklepy i zakłady usługowe, restauracje prowadzą tylko sprzedaż na wynos.

Konferencja Episkopatu Portugalii 24 stycznia wstrzymała odprawianie mszy świętych, nabożeństw i uroczystości, z wyjątkiem pogrzebów, w kościołach tego kraju. „Ta decyzja wynika z nakazu moralnego dla wszystkich obywateli, w tym szczególnie dla chrześcijan, w obliczu nasilającej się epidemii koronawirusa” – tłumaczyli portugalscy biskupi.

Holandia


W Holandii godzina policyjna obowiązuje od 23 stycznia między godz. 21:00 a 4:30 i potrwa co najmniej do 9 lutego. Godzinę policyjną w Holandii wprowadzono po raz pierwszy od czasów II wojny światowe. Za niezastosowanie się do nakazu pozostania w domu grozić będzie mandat w wysokości 95 euro. Mieszkanie będzie jednak można opuścić w wyjątkowych i uzasadnionych sytuacjach, np. udając się do pracy. Będzie też można wyprowadzać na smyczach psy.

Koronawirus. Znów gigantyczna liczba ofiar w Wielkiej Brytanii

Aż 1325 zgonów z powodu COVID-19 zarejestrowano w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii, co jest najwyższym bilansem od początku epidemii w tym...

zobacz więcej

W całej Holandii do 9 lutego obowiązuje ścisła kwarantanna. Nauczanie w szkołach odbywa się zdalnie. Zamknięte są restauracje, zakłady usługowe, lokale rozrywkowe i sklepy z innymi niż najpotrzebniejsze towarami. Rząd zaleca pracę zdalną tam, gdzie tylko jest to możliwe, a także powstrzymywanie się od podróży po kraju i za granicę. W domach można przyjmować maksymalnie dwóch gości.

Anglia


W Anglii, gdzie już pod koniec września obecny był nowy wariant koronawirusa, który według tamtejszych naukowców jest 30 do 50 proc. bardziej zaraźliwy nie wolno wychodzić z domu bez uzasadnionego powodu. W niektórych regionach nowa odmiana jest już dominującym wariantem SARS-CoV-2. 

W kraju tym zamknięte są szkoły, sklepy, które nie sprzedają towarów pierwszej potrzeby, punkty usługowe, obiekty sportowe i rozrywkowe. Prywatne spotkania są zasadniczo zabronione poza tzw. bańkami wsparcia, obejmującymi osoby mieszkające samotnie, lub koniecznością opieki nad dziećmi.

Nie wiadomo na razie, do kiedy będą utrzymane te ograniczenia, premier Boris Johnson wyraził nadzieję, że będzie je można poluzować w połowie lutego. Do podobnych obostrzeń muszą się stosować mieszkańcy niemal całej Szkocji, Irlandii Północnej i Walii.

Szwajcaria


W Szwajcarii od poniedziałku 18 stycznia pracodawcy muszą wprowadzić pracę zdalną tam, gdzie to jest możliwe. Zamknięte są sklepy niesprzedające podstawowych produktów, prywatne spotkania ograniczono do maksymalnie pięciu osób. Nie działają także placówki kultury i obiekty sportowe. Restauracje i bary mogą prowadzić sprzedaż tylko na wynos. Ograniczenia obowiązują do końca lutego.

Teatr tak, opera nie. Z powodu pandemii Czechy wprowadzą stan wyjątkowy

Rząd Republiki Czeskiej podjął decyzję o ponownym wprowadzeniu stanu wyjątkowego w związku z pandemią koronawirusa. Stan wyjątkowy zacznie...

zobacz więcej

Czechy


W Czechach obowiązuje najwyższy, piąty stopień zagrożenia epidemicznego. Wprowadzony w październiku stan wyjątkowy został przedłużony do 14 lutego. Lokale gastronomiczne mogą rozwozić posiłki lub sprzedawać na wynos. Zamknięte są baseny, siłownie, a także salony fryzjerskie i kosmetyczne. Otwarte mogą być tylko sklepy oferujące produkty pierwszej potrzeby, a od ostatniego wtorku także sklepy z artykułami papierniczymi oraz dziecięcym obuwiem i odzieżą.

Słowacja


Minister zdrowia Słowacji Marek Krajczi powiedział w piątek, że w związku ze spadkiem liczby nowych zakażeń koronawirusem rozważa stopniowe łagodzenie obowiązujących w kraju restrykcji. Możliwe, że od 1 lutego otwarta zostanie część szkół, a później ośrodki narciarskie. – Druga fala w końcu została przełamana. Sytuacja się poprawia. Prawdopodobnie będziemy mogli stopniowo luzować ograniczenia – powiedział Krajczi.

Jego zdaniem, jeżeli nie dojdzie do pogorszenia się sytuacji epidemicznej, to od początku lutego będzie można otwierać przedszkola, szkoły podstawowe dla uczniów pierwszych roczników oraz ostatniej klasy z uwagi na egzaminy do szkół ponadpodstawowych. Standardową naukę mogliby rozpocząć także tegoroczni maturzyści. Dalsze złagodzenie restrykcji – otwieranie sklepów i stoków narciarskich – może nastąpić tydzień później.

źródło:
Zobacz więcej