RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W strefie czarnobylskiej żyje stado zdziczałych krów [WIDEO]

Zwierzęta zostały bez opieki po śmierci ich gospodarzy (fot. Shutterstock, zdjęcie ilustracyjne)
Zwierzęta zostały bez opieki po śmierci ich gospodarzy (fot. Shutterstock, zdjęcie ilustracyjne)

W strefie czarnobylskiej na północy Ukrainy zaobserwowano stado zdziczałych krów. Zwierzęta zostały bez opieki po śmierci ich gospodarzy, mieszkających w objętym zakazem osiedlania się obszarze wokół elektrowni jądrowej.

Krowa, która uciekła z obory pół roku temu, ukrywa się na poligonie

Krowa z okolic bawarskiego Nabburga, która blisko pół roku temu uciekła z obory, ukrywa się na obrzeżach poligonu Pfreimd w okręgu Schwandorf. Ze...

zobacz więcej

Zdziczałe krowy zaobserwowano w pobliżu wsi Łubianka – czytamy w komunikacie Czarnobylskiego Radiacyjno–Ekologicznego Rezerwatu Biosfery. Stado pojawiło się w rezerwacie po śmierci ich gospodarzy – zamieszkujących nielegalnie Łubiankę.

Mieszkańców Łubianki, tak jak innych ludzi zamieszkujących okolice Czarnobyla, przymusowo wysiedlono po awarii w elektrowni jądrowej w 1986 r., jednak są osoby, które samowolnie wróciły do swoich domów i mieszkają tam do dziś.

Jak zapewniono, zwierzęta są w dobrym stanie i dobrze radzą sobie ze śnieżną i mroźną zimą. Zaznaczono, że stado chroni młode, a cielęta są dobrze zaadaptowane do zimna. Podkreślono, że krowy zaczęły zachowywać się tak jak ich przodkowie, czyli żyjące dawniej na tym terenie tury.

Zobacz także: Krowa przeleciała nad Alpami. Była ranna [WIDEO] 

„To nie pierwszy taki przypadek na tym terenie. Po katastrofie przez prawie rok stado zdziczałego bydła żyło koło byłej wsi Czystohałiwka” – dodano. Rezerwat opublikował też zdjęcia zwierząt w zimowej aurze.

źródło:

Zobacz więcej