RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ekspert: Powoli otwierałbym drzwi różnych sektorów

„Oby był to zwiastun nieco lepszych miesięcy” (fot. PAP/M.Kulczyński)
„Oby był to zwiastun nieco lepszych miesięcy” (fot. PAP/M.Kulczyński)

Dane epidemiczne są lepsze. Oby była to stała tendencja – powiedział dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Ekspert mówi, że powoli otwierałby drzwi różnych sektorów i godził się na aktywność w reżimie sanitarnym.

Raport o koronawirusie. Tylu zakażeń dawno nie było

Koronawirus w Polsce. W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2419 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, to najniższy poziom od...

zobacz więcej

Badania potwierdziły 2419 nowych przypadków zakażeń SARS–CoV–2, najmniej od października. Zmarło 38 chorych – podało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

6 października 2020 r. liczba nowych zachorowań wyniosła 2236. Dzień wcześniej zdiagnozowano 2006 nowych chorych. Następnie przez kolejne dni i tygodnie liczba ta sukcesywnie rosła, aby w listopadzie dojść powyżej 27 tys.

– Kibicujemy wszyscy, aby spadki widoczne w ostatnich dniach były już tendencją. Liczba zakażeń rzeczywiście wyraźnie spada. Nieco mniej jest także zgonów. Oby był to zwiastun nieco lepszych miesięcy – powiedział Sutkowski.

Zobacz także: Niemcy kupiły nowe lekarstwo na COVID-19

W jego ocenie teraz jest właśnie czas na dialog z poszczególnymi branżami i wypracowanie sposobu ich otwarcia.

Dworczyk: Wtorkowa dostawa szczepionki Moderna odwołana

Otrzymaliśmy informację, że wtorkowa dostawa szczepionki Moderna została odwołana i przesunięta najwcześniej na najbliższy weekend – przekazał szef...

zobacz więcej

– Trzeba to robić, bo ludzie nie wytrzymują bardzo silnych obostrzeń. Do tego sytuacja epidemiczna w Polsce zaczyna na to pozwalać. Wdrażałbym konsekwentnie, ale powoli, pewne poluzowania. Trzeba otwierać drzwi różnych sektorów – ocenił dr Sutkowski.

– Do tego potrzebna jest jednak zgoda w sprawie reżimu sanitarnego. Jeżeli z branżami się coś ustali, to przepisy muszą być bezwzględnie przestrzegane. Wszelkie naruszenia moim zdaniem winny oznaczać ogromne kary – uważa dr Sutkowski.

Jako pierwsze miejsce, które mogłoby zostać otwarte 1 lutego, wymienił galerie handlowe. Sposób swego myślenia o otwieraniu poszczególnych sektorów zarysował w skrócie myślowym: stoki, baseny, siłownie.

Zobacz także: Zmarła” na COVID-19. Rodzina zaskoczona, 85-latka wróciła do DPS 

– W takiej kolejności – nieco symbolicznej – robiłbym to we wszystkich branżach. Wydaje się też, że np. muzea nie niosą ze sobą wielkiego zagrożenia ponownego wybuchu epidemii. Po nich otwierałbym w reżimie sanitarnym kina i teatry, a oczywiście na końcu miejsca masowych imprez – dodał Sutkowski.

źródło:

Zobacz więcej