RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Będzie nowy lekkoatletyczny stadion. Inwestycja za blisko 10 mln zł

Bieżnia i wszystkie urządzenia lekkoatletyczne będą zgodne z przepisami IAAF oraz PZLA (fot. arch.PAP/W.Pacewicz)
Bieżnia i wszystkie urządzenia lekkoatletyczne będą zgodne z przepisami IAAF oraz PZLA (fot. arch.PAP/W.Pacewicz)

Rusza przebudowa i modernizacja obiektów Rudzkiego Klubu Sportowego w Łodzi, w którym trenuje m.in. dwukrotny wicemistrz świata na 800 m Adam Kszczot. W ramach inwestycji za blisko 10 mln zł jeszcze w tym roku ma powstać nowy lekkoatletyczny stadion.

Adam Kszczot po raz trzeci z rzędu mistrzem Europy!

Adam Kszczot (RKS Łódź) ze swym najlepszym wynikiem 1.44,59 zdobył w biegu na 800 m złoty medal mistrzostw Europy w Berlinie. Czwarty był Michał...

zobacz więcej

To początek długo oczekiwanej rozbudowy zewnętrznej bazy treningowej RKS, dzięki czemu klub słynący z dobrej pracy z młodymi adeptami lekkoatletyki zyska nowe możliwości. Obecnie ta część obiektów, ze względu na zły stan, jest wyłączona z użytkowania, a w wyremontowanej prawie 10 lat temu hali lekkoatleci mogą uprawiać głównie dyscypliny biegowe oraz skok wzwyż.

Jak zapowiedziała odpowiedzialna za sport wiceprezydent Łodzi Joanna Skrzydlewska, to wkrótce się zmieni. Tłumaczyła, że miasto po rozstrzygnięciu przetargu podpisało już umowę z wykonawcą inwestycji – firmą Tamex Obiekty Sportowe.

– Zaczynamy prace przygotowawcze do budowy. W najbliższych tygodniach ruszą roboty ziemne, usunięte zostaną kolizje infrastruktury technicznej podziemnej oraz zostaną wykonane nowe instalacje elektryczne, wodne i kanalizacyjne. Mocno kibicuję tej inwestycji i jestem przekonana, że bieżący rok będzie finałem długo wyczekiwanej modernizacji Rudzkiego Klubu Sportowego – zapewniła wiceprezydent miasta.

Wyróżnienie dla Nowickiego. Uznano go za najlepszego na świecie

Prestiżowy magazyn „Track and Fields News” jak co roku wybrał najlepszych lekkoatletów świata. Za bezkonkurencyjnego w swojej dyscyplinie wybrano...

zobacz więcej

W planach jest powstanie nowego stadionu lekkoatletycznego. Zakres robót pierwszego etapu obejmuje wykonanie m.in. trawiastego boiska, 400-metrowej bieżni z sześcioma torami okrężnymi i ośmioma prostymi do biegów sprinterskich, rowu z wodą do biegu z przeszkodami, skoczni do skoku w dal i trójskoku, rzutni do pchnięcia kulą, skoczni do skoku o tyczce, rzutni do oszczepu, młota i dysku oraz zeskoku do skoku wzwyż.

Stadion spełni wszystkie wymogi


Bieżnia i wszystkie urządzenia lekkoatletyczne będą zgodne z przepisami IAAF oraz PZLA, co pozwoli na organizację zawodów krajowych i międzynarodowych.

– Zmodernizujemy nie tylko stadion, ale zakupimy niezbędne wyposażenie, czyli m.in. bloki startowe, przeszkody do biegów z przeszkodami, wiatromierz elektroniczny czy ławki dla zawodników. Przebudujemy również zaplecze magazynowe klubu, obiekt wzbogaci się o nową mobilną trybunę i oświetlenie – poinformowała dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

Pierwszy etap inwestycji ma kosztować blisko 10 mln zł, z czego ponad 6 mln zł pochodzi z miejskiej kasy. Pozostała część zostanie sfinansowana z budżetu państwa, głównie ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej (3,5 mln zł). Zewnętrzna baza treningowa ma być gotowa w grudniu.

Niesamowity rekord świata w pchnięciu kulą. Crouser niemal przerzucił rzutnię [WIDEO]

To się nazywa mocne otwarcie sezonu. Ryan Crouser w pierwszym tegorocznym starcie ustanowił rekord świata w pchnięciu kulą w hali z niesamowitym...

zobacz więcej

W czasie powstawania nowego stadionu cały czas ma funkcjonować hala lekkoatletyczna.

W drugim etapie rozbudowy lekkoatletyczny ośrodek ma wzbogacić się o nowy budynek, w którym znajdzie się m.in. internat.

Kszczot, Bednarek i inni


Położony z dala od centrum Łodzi, w dzielnicy Ruda, klub może poszczycić się listą znakomitych wychowanków. Wśród nich są m.in. sprinter Marcin Krzywański, dwukrotny wicemistrz świata i wielokrotny mistrz Europy na 800 m Adam Kszczot oraz brązowy medalista MŚ w skoku wzwyż Sylwester Bednarek.

Coraz większe sukcesy odnosi też kolejny średniodystansowiec Mateusz Borkowski. Obecnie w RKS szkoli się około 200 adeptów „królowej sportu”.

źródło:

Zobacz więcej